ویــژه هــا

آرشیو مطالب : اجتماعی

ولنتاین مال خودشان، برای ما هرروز روز عشق است

ولنتاین مال خودشان، برای ما هرروز روز عشق است

قابل توجه دوستان عزیز عاشق و دلباخته غرب و فرهنگ غربی

همان‌هایی که می‌گویند عید غدیر مال عرب‌هاست و ما عرب نیستیم و از این حرف‌ها... 
 ماجرای ولنتاین که می‌شود دراز به دراز به سمت تابلوهای روم باستان و هرچه کلیسا است بر زمین می‌افتند و خاک پای آن‌ها را بر چشم می‌کشند.

عاروق روشنفکری یعنی همین!!!!! 

روز عشق برای زن و شوهرهای مسلمان، (و نه شریک های جنسی دو روزه) هر روز است
در آئین ما، هر صبح همسران با لبخند انس شروع می شود و با نگاه تسکین، ادامه دارد 

که طبق قرآن مان، زن و شوهر، باید نور چشم هم باشند... یعنی چنان از دیدن هم به شووووق آیند که برق از چشمان شان بدرخشد.. (فرقان/74)


 ولنتاین برای آنها
روز زن برای ما 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

پیام رهبری در سوگ آتش‌نشانان مؤمن و شجاع ملت ایران

پیام رهبری در سوگ آتش‌نشانان مؤمن و شجاع ملت ایران

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی با بزرگداشت فداکاری با شکوه و مظلومانه آتش‌نشانان مؤمن و با اخلاص در حادثه پلاسکو، از همه دستگاهها و افرادی که در این ده شبانه‌روز تلخ با همه‌ی توان، کار بزرگی را به پایان رساندند، قدردانی کردند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اکنون پس از شبها و روزهای تلخ نگرانی و کاوش، نوبت آن است که یاد فداکاری با شکوه و مظلومانه‌ی آتش‌نشانان مؤمن و شجاع ملت ایران ثبت و بزرگ داشته شود و مردانی را که حقاً باید قهرمانان کم‌ادّعا و با اخلاص نامیده شوند همگان بشناسند و درس آنان را در خاطر نگه دارند.
این جوانمردان برای نجات جان و مال هم‌میهنان خود، با شهامتی شگفت‌انگیز به درون آتش و آوار رفتند و جان خود را در خطر نهادند و خود را فدا کردند. آنان یک بار دیگر خاطرات فداکاریهای دوران دفاع مقدس را زنده کردند و نشان دادند که ایرانی مؤمن آنجا که پای خطرپذیری برای ادای وظیفه در میان است عزمی راسخ و شجاعتی مثال‌زدنی را تجسّم می‌بخشد و در راه خدا متاع جان را بی‌چند و چون عرضه میکند. خانواده‌های داغدار و همه‌ی ملت ایران به این عزم و شهامت برخاسته از ایمان ببالند و صاحبنظران، این پدیده را در تحلیلها و محاسبات خود درباره‌ی ایران و ایرانی مؤمن به حساب آورند. این حادثه از سوئی غم‌انگیز و از سوئی افتخارآمیز است. اینها شهیدان راه خدمت دشوار و انجام وظیفه‌ی پر خطرند و هرگز فراموش نخواهند شد ان‌شاء الله.
اینجانب در غم آن عزیزان و دیگر جان‌باختگان حادثه‌ی پلاسکو با خانواده‌ها و بازماندگان آنان شریکم و از خداوند متعال برای آنان رحمت الهی و برای اینان صبر و اجر مسألت میکنم.

همچنین از دستگاهها و افرادی که در این ده شبانه‌روز تلخ با همه‌ی توان برای نجات جان آتش‌نشانان و گرفتارشدگان، کوه سنگینی از کار و تلاش و همت و نگرانی را بر دوش کشیدند و با همکاری و صمیمیّت، کاری بزرگ را به پایان رساندند تشکر میکنم و پاداش الهی را برای آنان میطلبم.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

مردم عملگرایی و پاسخگویی را دوست دارند

مردم عملگرایی و پاسخگویی را دوست دارند

قسمتی از پیام مقام معظم رهبری برای آتش نشانان قهرمان :

(( ...مردانی را که حقاً باید قهرمانان کم‌ادّعا و با اخلاص نامیده شوند همگان بشناسند و درس آنان را در خاطر نگه دارند.
این جوانمردان برای نجات جان و مال هم‌میهنان خود، با شهامتی شگفت‌انگیز به درون آتش و آوار رفتند و جان خود را در خطر نهادند و خود را فدا کردند....  ))

-

عملگرایی بی ادعا و پاسخگو بودن در قبال وظایف دو گمشده مهم این روزهای مردان عرصه سیاست ماست و درسی است که حادثه پلاسکو به ما آموخت

عملکرد آتش نشانان و سایر مردان مجاهد این روزهای پلاسکو و بازخورد آن در بین مردم نشان داد که مردم ما کسانی را قهرمان می دانند که به دور از شعار و هیاهو به دنبال رفع مشکلات مردم باشند کسانی که در این راه از بذل جانشان هم دریغ ندارند نه فلان مسئول یا بهمان مدیری که به دور از میدان عمل در سایه امن و اسایش نشسته باشد و گاها در قبال اشتباهاتشان حتی حاضر به پاسخگویی هم نیستند

حادثه پلاسکو بار دیگر به همه مردم و مسئولین نشان داد که تنها راه فائق امدن بر مصائب و مشکلات  تلاش و جهاد و مبارزه استپلاسکو میدان عمل بود هرچند که در همین مسئله نیز عده ای از مسئولین مدام به شعار دادن پرداختند

تلاش و مجاهدت 9 روزه نهادهای مربوطه مسکنی بر درد بزرگ پلاسکوبودو پاسخگو بودن سخنگوی آتش نشانی جناب آقای ملکی بیش از همه به چشم می آمد

 

 

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

مردانی از جنس شهامت و فداکاری

مردانی از جنس شهامت و فداکاری

خبر بروز حادثه دلخراش آتش سوزیدر ساختمان پلاسکوومتعاقب آن شهادت جمعی از فرزندان و آتش نشانان پاک این مرزوبوم دل هر انسانی را به درد می آورد و به گفته رهبر عزیزمان دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده می سازد.

تحسین و تمجید اینهمه رشادت و شهامت و فداکاری و ایثار و اندوه فراق و شهادت غریبانه و مظلومانه شان.

اینطور به نظر انسان می رسد که اینها باقیمانده نسل پاکانی هستند که با سوختن خود چراغ  انسانیت و شرافت را روشن نگه داشته اند و بی شک که همینگونه هم هست

نامتان بلندو بادتان گرامی آتش نشانان همیشه سربلند کشور من

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

اشرافی گری بلای جان ارزشهای انسانی

اشرافی گری بلای جان ارزشهای انسانی

اشرافیت و اشرافی‌گری به عنوان یکی از آفات بسیار مضر برای جامعه عنوان می‌شود که اگر مسئولین جامعه دچار آن شوند نوع زندگی و مرامشان بر مردم تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و جامعه با یک مشکل و معظل بزرگ رو به رو خواهد شد . مال اندوزی مسئولان و فاصله گرفتن از بدنه اصلی مردم سبب انحراف و ایجاد شکاف عظیمی در صفوف منسجم ملت می‌شود و این زمان، زمانی‌ است که دشمن برای تصاحب آن جامعه  دندان طمع، تیز می‌کنند . از ویژگی‌های اعیانیت و اشرافیت و به اصطلاح رفاه این است که چون یک مسئول همیشه خوف این را دارد که مبادا از این مقام، پایین بیایم و مبادا یک لطمه‏ای به اشرافیت من بخورد، این خوف، سبب می‏شود که نسبت به زیر دست‏ها ظالم و نسبت به بالا دست‏ها توسری خور باشد. "خاصیت اعیانیت و اشرافیت به اصطلاح و رفاه این است که چون همیشه خوف این مطلب که نبادا از این مقام، پایین بیایم و نبادا یک لطمه‌‏ای به اشرافیت من بخورد، این خوف، اسباب این می‏شد که نسبت به زیر دست‏‌ها ظالم و نسبت به بالا دست‌‏ها توسری خور باشد.(صحیفه امام خمینی  جلد18)"

.

سرچشمۀ همۀ مصیبت‌هایی که ملت‌ها می‌‏کشند این است که متصدیان امورشان از قشر مرفه و از اشراف و اعیان ـ به اصطلاح خودشان ـ از آن‌ها باشد. و آن‌ها این طور هستند، اشراف و اعیان این طور هستند که تمام ارزش‌ها را به این می‌‏دانند که آنجایی که زندگی می‌‏کنند بهتر از دیگران باشد، آن رفتاری که مردم با آن‌ها می‌‏کنند، رفتار عبید با موالی باشد؛ تمام افکارشان متوجه به این مسائل است. باید حتماً چند تا پارک داشته باشد، چند تا باغ داشته باشد در شمیران، در تهران، در کجا، تا اینکه بشود یک نفر آدم ـ عرض می‌‏کنم که ـ نخست وزیر یا یک نفر آدم وزیر کذا. و این‌ها وضع روحیشان، به حسب نوع، وضع روحیشان این طور بود که چون قدرت را، تمام ارزش‌ها را به قدرت می‌‏دانستند، تمام ارزش‌ها را به قدرت مالی می‌‏دانستند، به قدرتهای دیگر می‌‏دانستند، در مقابل قدرت بالا‌تر از خودشان خاضع و عَبد بودند، در مقابل ضعفایی که قدرت ندارند، فرمانفرما و حکومت بودند. ( امام خمینی  61/06/07 )

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

محجوب باش تا محبوب باشی

محجوب باش تا محبوب باشی

خواهرم :

حجاب که داشته باشی فکرنکنی دیگران نگاهت نمی کنند

نه 

بلکه تودیگر نیازی به نگاه آنها نداری

وقتی حجاب داری در حقیقت آنقدر در محضر خدا بزرگ شده ای که نگاه محدود خلق تورا نخواهد دید

مانند خورشید که هست و می درخشد ولی کسی نمی تواند به آن نگاه کند و به آن خیره شود نه که نمی خواهد بلکه نمی تواند

تووقتی با حجاب نورانی تر هستی و به خدا نزدیکتر

تو وقتی با حجاب هستی خدا نگاهت می کند و نیازی به نگاه خلق نداری

خواهرم تو وقتی محجوبی در نگاه خدا محبوبی

 

 

 

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

مردم داری به سبک آیت الله

مردم داری به سبک آیت الله

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:

الخَلقُ عِيالُ الله تعالي - فَأحَبُّ الخَلقِ إلَي الله مَن نَفَعَ عِيالَ الله- أو أدخَلَ عَلي أهلِ بيتٍ سروراً وَ مَشيٌ مَعَ أخٍ مُسلِمٍ في حاجَتَهِ أحَبُّ إلَي اللهِ تعالي مِنِ اعتِکافِ شَهرَينِ فِي المَسجِد الحَرام؛

همه ي خلق عيال (خانواده و نيازمند) خدا هستند، پس محبوب ترين خلق به درگاه خدا کسي است که به عيال خدا سودي رساند يا خانواده اي را خوشحال کند يا در پي برآوردن حاجت برادر مسلمانش باشد که اين نزد خدا از اعتکاف دو ماه در مسجدالحرام محبوب تر است.

یکی از خادمان آیت الله حائری (رضوان الله علیه )می‌گوید؛

یک شب زمستانی  که برف زیادی هم آمده بود در خانه به صدا درآمد، من در را باز کردم زنی بود، گفت من مریض دارم، زغال ندارم، دوا ندارم، گفتم این وقت شب در این سرما و برف که دوا و زغال پیدا نمی‌شود در را بسته و به اتاق آمدم، حاج شیخ صدایم زد و فرمود، شیخ علی با چه کسی صحبت می‌کردی؟

جریان را گفتم فرمود؛ اگر فردای قیامت خدا از تو سوال کندکه شیخ علی تو در خانه گرم و در کنار کرسی نشسته بودی و  زنی نیازمند، در خانه آمد و تو جوابش کردی چه می‌گویی؟ اگر از من هم سوال کند من هم نمی‌توانم جواب بدهم.

سپس ادامه داد: خانه پیرزن را می‌شناسی؟ گفتم بله، گفت بلند شو برویم عرض کردم آقا وضع شما برای رفتن در  این هوا مناسب نیست، فرمود آهسته آهسته می‌رویم، رفتیم و به خانه که رسیدیم مشاهده کردیم که پیرزن در اتاقی سرد و در کنار بیماری نشسته است، حاج شیخ گفت؛ برو از قول من به طبیب بگو بیاید، مقداری هم زغال بیاور، طبیب آمد و نسخه‌ای نوشت و من هم دارویش را تهیه کردم، پس از چند ساعت که رفتیم حاج شیخ به من فرمود شیخ علی، روزانه چقدر نان و گوشت برای من تهیه می‌کنی؟

جواب دادم، آنگاه فرمود از امروز نان را دو قسمت می‌کنی، یک قسمت را به این خانه می‌آوری و گوشت را هم نصف می‌کنی، نصفش را برای من و نصف دیگر را برای اهل این خانه می‌آوری.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

آیا ما فرزندانمان را تربیت می کنیم؟

آیا ما فرزندانمان را تربیت می کنیم؟

مطلب در حال ویرایش است

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

ازدواج آسان در کلام شهید بهشتی

ازدواج آسان در کلام شهید بهشتی

شهید بهشتی ( 59/12/10  مسجد نارمک ):

...امان از دست آن پدر و مادرهایی که نمی گذارند این جوان های ساده بر اساس و رعایت شرط دین و ایمان و تقوی با یک لقمه نان که بتوانید در بیاورند، با هم ازدواج کنند. چرا این همه شرایط ازدواج را سنگین می کنید و جوان ها و جامعه را به سمت فساد می برید و تسلیم امواج فساد می کنید؟ نکنید پدرها و مادرها، برادرها و خواهرها سخت گیری نکنید. یک جوان مسلمان با یک جوان مسلمان دیگر، مؤمن باشند، از خدا باشند، مرد هم عرضه ی یک لقمه نان و یک محل سکونت معموملی پهلوی قوم و خویش هایش یا پیش شما را داشته باشد، مراسم ازدواج ساده، علما را هم خبر کنید آنجا تشریف دارند، خیلی ساده برایتان صیغه ی ازدواج جاری می کنند؛ بنابراین، این حرف بسیار خوبی است و دفترخانه های ازدواج هم باید منصف باشند، سطح خرج ازدواج را آن قدر بگیرند که مردم از عهده اش بربیایند و شیرینی اینها هم یک مختصر آب نبات و خرما هم می شود. (تکبیر) چطور این الله اکبر را فقط جوان ها گفتند و بقیه نگفتند؟ (تکبیر تمام حاضرین) دو تا از این جوان ها آمده بودند برای ازدواج با پدر و مادرشان و اصرار داشتند که من در یک چند دقیقه ای که در محل کار بودم، صیغه ی ازدواجشان را بخوانم، دیدم یک بشقاب خرما هم گذاشتند آنجا، برای شیرینی ، صد آفرین به آنها گفتم. باید ازدواج ها را ساده کرد. امان از دست پدر و مادرهایی که نمی گذارند این جوان های ساده بر اساس و رعایت شرط دین و ایمان و تقوی با یک لقمه نان که بتوانند در بیاورند، با هم ازدواج کنند. چرا این همه شرایط ازدواج را سنگین می کنید و جوان ها و جامعه را به سمت فساد می برید و تسلیم امواج فساد می کنید؟ جهیزیه ی دختر، کمالات معنوی اوست. مهریه ها را سنگین نکنید، مشکلات سنگین نتراشید . جهیزیه یعنی چه؟ جهیزیه ی دختر کمالات معنوی اوست. مهریه ی مرد عبرت است از کمالات او. حالا یک کسی داشته باشد ، بکند حرفی نیست، اما کسی که ندارد سخت گیری نکنید. قرآن می گوید آنکه دارد اگرنکند بیخود و کسی هم که ندارد اگر به زحمت می افتد و می بینیم اگر یک عده بکنند، دیگران به زحمت می افتند. آنهایی هم که دارند، در این شرایط زمان ما، یک قدری کوتاه بیایند که دیگران به زحمت نیفتند. ان شاءالله این سنت ازدواج که از سنت های عالی اسلام است و آن قدر مهم است که از رسول خدا، صلوات الله و سلامه علیه، روایت شده که فرمود: «ازدواج سنت و راه و آیین و شیوه ی من به عنوان پیامبر شماست و هر کس از این سنت و شیوه سرپیچی کند از من نیست». این قدر پیغمبر به ازدواج اهمیت داده، ازدواج را ان شاءالله آسان کنید.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

امر به معروف عملی ، درمانِ دردهای اجتماعی

امر به معروف عملی ، درمانِ دردهای اجتماعی

شهید مظلوم دکتر بهشتی :

آگاه باشید! امر به معروف و نهى از منكر واجبى بزرگ است كه واجبات دیگر در پرتو آن انجام می‌‏شود و نگهبانى می‌‏شود. نتیجه اینكه وقتى این كار را كردند، وقتى این وضع پیش آمد، آن وقت در چنین شرایطى خشم خداى عزّ و جلّ بر چنین مردمی‌ تمام و كمال به حد اعلا می‌‏رسد و همه را در برمی‌‏گیرد؛ در نتیجه، نیكان در سراى بدان نابود می‌‏شوند و حتى اگر چند آدم خوب هم هستند مشمول این عقاب می‌‏گردند و كودكان بی‌‏گناه، در سرزمین بزرگان بی‌‏تعهد و بی‌‏تفاوت نابود می‌‏شوند.

امر به معروف و نهى از منكر راه و روش انبیاست. روش نیكان و شایستگان و صلحاست. واجبى بس بزرگ است كه واجبات دیگر به بركت آن انجام شدنى است. امنیت راه‌ها، (ببیند امر به معروف و نهى از منكر تا كجا می‌‏رود!) امنیت راه‌ها، رو به راه بودن و حلال بودن كسب و كارها، بی‌‏غل و غش بودن كسب و كارها در پرتو آن به دست می‌‏آید؛ ستم‌ها و تجاوزها در پرتو آن برطرف می‌‏شود؛ حقوق از دست رفته در پرتو آن به صاحبانش باز می‌‏گردد؛ آبادى و عمران زمین در پرتو آن به دست می‌‏آید؛ انتقام از دشمنان در پرتو آن گرفته می‌‏شود؛ كار اجتماع، امر اجتماع و زمامدارى اجتماع در پرتو آن سرراست می‌‏شود. می‌‏بینید شعاع عمل و اثر امر به معروف و نهى از منكر تا كجا می‌‏رود!

مسائل معنوى، حیات روحى جامعه، مسائل اخلاقى، فضیلت، عدالت اجتماعى و عدالت اقتصادى، امنیت و سلامت و روال زندگى در گرو چیست؟ در گرو جنبیدن و احساس تعهد كردن و امر به معروف و نهى از منكر را كوچك و ساده نشمردن.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

لطفا صبر کنید...

پنهان کردن تصاویر