ویــژه هــا

آرشیو مطالب : اجتماعی

سرنوشت شوم دو یار قدیمی در نوروز

سرنوشت شوم دو یار قدیمی در نوروز

پرده اول :  

براساس آمارهای ارائه شده از سوی مسوولان وزارت جهاد کشاورزی، مصرف سالانه 23 میلیون و 812 هزار خانوار ایرانی، 11 میلیون تن گندم است که با احتساب این آمار اگر هر خانوار ایرانی فقط 200 گرم گندم برای سبزه مصرف کند، 4.7 هزار تن گندم معادل گندم مصرفی 10 هزار و 300 خانوار ایرانی در یک سال به هدر می رود. 

پرده دوم :

شرایط نامناسب نگهداری از ماهی قرمز هم توسط فروشندگان و هم توسط خریداران سبب می‌شود هر ساله در جشنی که به مناسبت نو شدن طبیعت و فرا رسیدن بهار در جامعه برپا می‌شود شاهد از بین رفتن این مخلوقات زیبای خداوند باشیم. متأسفانه در حالی که عمر متوسط ماهی قرمز 25 سال برآورد شده است، ما به دلیل عدم رعایت اصول نگهداری و انتقال، هر ساله از اواسط اسفند تا سیزدهم فروردین، میلیون‌ها ماهی قرمز را پیش یا پس از فروخته شدن به کام مرگ می‌فرستیم.

نوروز امسال هم گذشت و لی بعد از این بهتر است کمی بیشتر بیاندیشیم و همه چیز را فدای خودخواهی و عقاید کهنه و غلط خود نکنیم

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

رابطه ازدواج و طلاق با سلامت قلب انسان

رابطه ازدواج و طلاق با سلامت قلب انسان

تحقیقات علمی و بررسی وضع سلامت سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نشان می دهد ازدواج به سلامت قلب کمک می کند و طلاق با افزایش بیماری های قبلی - عروقی در ارتباط است.

این مطالعه که مهم ترین تحقیقات انجام شده از این نوع است نشان می دهد سلامت قلب چگونه با ازدواج و زناشویی در ارتباط است؛ نتیجه این تحقیقات در کنفرانسی که در دانشکده قلب نیویورک برگزار شده بود ارائه شد.

کارلوس آلویار سرپرست این گروه تحقیقاتی در مرکز پزشکی لانگون در دانشگاه نیویورک گفت: یافته های به دست آمده می تواند به افراد نشان دهد که ازدواج و زندگی زناشویی تا چه حد می تواند بر سلامت قلب و عروق تاثیرگذار باشد.

نتیجه این تحقیقات نشان می دهد احتمال ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی و همچنین بیماری های مغزی - عروقی در افرادی که طلاق گرفته اند در مقایسه با افراد مجرد بیشتر است.

سوزان استینبام، رئیس بیمارستان « لنوس هیل » در نیویورک گفت: این مطالعه نشان می دهد عوامل دیگر از جمله سیگار کشیدن، چاقی، فشار خون، دیابت و عدم تحرک نیز در افرادی که طلاق گرفته اند بیشتر شایع است.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

زنان ، کلید داران تداوم انقلاب

زنان ، کلید داران تداوم انقلاب

شما اثبات کردید که مقدم بر مردها هستید/ مردها از شما الهام گرفتند/ شما تربیت‌‌کنندۀ مردها هستید/ آنقدر که اسلام به شما احترام قائل است، برای مردها نیست. (صحیفه امام، ج‌‌6، ص357)

نقشزن در جامعه بالاتر از نقشمرد است/ خدمت مادر به جامعه از خدمت همه کس بالاتر است/خدمت مادر به جامعه از خدمت معلّم بالاتر است(صحیفه امام، ج‌‌14، ص196)

صلاح وفساد یک جامعه، از صلاح و فساد زنان در آن جامعه سرچشمه می‌‌گیرد.(صحیفه امام، ج‌‌16، ص: 192)

سعادتوشقاوت کشورها بسته به وجود زن است/ زن یک انسان بزرگ و مربی جامعه استمرحلۀ_اولِ مرد و زن صحیح، از دامن زن است.(صحیفه امام، ج‌7، ص 338)

کلید حل مشکل در دست زنان است/ اگر شما زنها خوب شدید، هم مردها خوب خواهند شد هم بچه‌ها؛ یعنی نسل آینده یکسره خوب خواهد شد. این یعنی کلید تداوم انقلاب دست شما زنهاست. (امام_خامنه_ای، 61/11/30)

همت کنید بر روی خواسته‌های نفسانی پا بگذارید، فقط برای خدا بخواهید. اگر شما این‌جور شدید همۀمان خوب می‌شویم، هم مردهایمان هم فرزندانمان. کلید_حل_مشکل زن است؛ لذا گفتند بهشت در زیر قدم زنان است، مادران است. از اینجا شروع می‌شود، از_زنها_شروع می‌شود. اگر شما [زنان] که کلید_بهشت زیر قدمتان هست، اگر شما خوب شدید-آنجور خوب‌ها-، هم مردها خوب خواهند شد، هم بچه‌ها خوب خواهند شد؛ بچه‌ها یعنی دخترها و پسرها. وقتی دخترها و پسرها خوب شدند یعنی نسل آینده یکسره خوب است. می‌دانید این به چه معناست؟ به معنای تداوم انقلاب، یعنی کلید_تداوم_انقلاب دست شماهاست. (امام_خامنه_ای، 61/11/30)

نقش زنان حساس‌‌ترین، ظریف‌‌ترین، ماندگارترین و مؤثرترین نقش‌‌ها در حرکت تاریخ انسان و در سیر بشریت به سوی کمال است/ خدا زن را این‌‌گونه آفریده (امام_خامنه_ای، 84/5/5)

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

زندگی زیر خط فقر!!!

زندگی زیر خط فقر!!!

صرفاً جهت اطلاع ( بدون شرح )

-------

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی خط فقر را در سال 95 مبلغ 2.500.000 اعلام کرد

--------

طبق گزارش شورای عالی کار پایه حقوق کارگران در سال 95 مبلغ 812 هزار تومان می باشد که با احتساب مزایا و سنوات و ... به مبلغ 1.135.000 تومان می رسد...

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

ترس و راهکارهای نترسیدن در کلام مولا علی(علیه اسلام)

ترس و راهکارهای نترسیدن در کلام مولا علی(علیه اسلام)

حضرت علی (علیه السلام):

1- إذا هِبتَ أمراً فَقَع فیهِ فإنَّ شِدَّةَ تَوَقّیهِ أعظَمُ مِمّا تَخافُ مِنهُ.

هرگاه از کاری ترسیدی خود را در آن بینداز زیرا ترس از آن کار بزرگتر از خود آن کار است.

                                                             نهج البلاغه(صبحی صالح) ص 501 ، ح 175

.

2- الجُبنُ مَنْقَصةٌ .
ترسويى، عيب و كاستى است

.

3- الجُبنُ آفةٌ ، العجزُ سَخافةٌ .
ترسويى، آفت است و ناتوانى نابخردى است.

.

4- الجُبنُ و الحِرصُ و البُخلُ غرائزُ سُوءٍ يَجمعُها سُوءُ الظَّنِّ باللّه ِ سبحانَهُ .
ترسويى و آزمندى و بُخل، خويهاى بدى هستند كه از بدگمانى به خداوند سبحان مايه مى گيرند

.

5- احْذَروا الجُبنَ؛فإنَّهُ عارٌ و مَنْقَصةٌ .
از ترسويى دورى كنيد كه آن ننگ و كاستى است.

.

6- شِدّةُ الجُبنِ مِن عَجْزِ النَّفْسِ و ضَعفِ اليقينِ .
ترسويى زياد، از ناتوانى نفس و سستى يقين است.

.

7- لا تُشرِكَنَّ في رأيكَ جَبانا يُضَعِّفُكَ عنِ الأمرِ، و يُعظِّمُ علَيكَ ما لَيسَ بعَظيمٍ .
با آدم ترسو رايزنى مكن كه او تو را در تصميم و اراده ات سست مى گرداند و آنچه را بزرگ نيست در نظر تو بزرگ نشان مى دهد.
 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

فرزند بیشتر، زندگی شاد و خانواده مستحکم تر

فرزند بیشتر، زندگی شاد و خانواده مستحکم تر
یامبر گرامی اسلام در این باره می فرماید:
با یکدیگر ازدواج کنید و بر تعداد فرزندانتان بیفزایید همانا من به شما مباهات می کنم.  (بحارالانوار، ج 17، ص 259)
.
جای تردید نیست که فاکتورها و عوامل گوناگونی در شکل گیری شخصیت افراد در گذر از مرحله ی طفولیت تا رسیدن به دوران بلوغ و ورود به اجتماع دخیل می باشد، اما در این میان ارتباطات و رویدادهای دوران کودکی به عنوان مهمترین عوامل موثر در ستون بندی شخصیت انسان ها از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است
تا جایی که کارشناسان تربیتی و مشاوران علم روان شناسی این مرحله را به عنوان پایه و اساس شکل گیری خلقیات افراد قلمداد می کنند.
یکی از مؤلفه هایی که می توان در این راستا به عنوان عامل موثر در تربیت مورد توجه قرار داد نوع تعامل کودکان با خواهرو برادر در کنار والدین و آثار مثبت این ارتباط در روند رشد و شکوفایی استعداد های آنان است.
مشاهدات و تحقیقات روان شناسان گویای این حقیقت است که علی رغم آنچه به نظر می رسد خانواده هایی که دارای چند فرزند می باشند در مقایسه با خانواده های تک فرزندی و یا حتی دو فرزندی از توفیق بیشتری در تربیت کودکان خود برخوردارند؛ موضوعی که ابعاد مثبت آن در دو دهه ی گذشته و به ویژه سال های اخیراغلب انکار و یا به فراموشی سپرده شده است
همه ی ما اغلب در مواجهه با کودکانی که تمایلی به تقسیم اسباب بازی ها و خوراکی های خود با سایر کودکان ندارند و مقایسه ی رفتار آنها با کودکانی که در عین قرار گرفتن در دنیای کودکی رفتار سخاوتمندانه ای داشته و بسیار مسئولیت پذیر به نظر می آیند از خود می پرسیم چرا بین رفتار این کودکان که در گروه سنی مشابهی قرار دارند این همه تفاوت به چشم می خورد؛ سوالی که پاسخ آن را می توان در تعداد فرزندان خانواده های این کودکان جستجو کرد.
 
به طور طبیعی کودکانی که والدینشان به تک فرزندی گرایش دارند به دلیل برخورداری از همه ی امکانات ، برآورده شدن خواسته ها و مراقبت بیش از اندازه ی پدر و مادر دچار نوعی خودخواهی و عدم تمایل به مشارکت دادن دیگر همسالان در استفاده از امکانات خود می شوند. طبیعتاً این کودکان در برقراری ارتباط با همسالان دیگر چندان موفق عمل نمی کنند و کم تحمل و آسیب پذیرند. آنان به دلیل محرومیت از داشتن خواهر و برادر بسیاری از احساسات را تجربه نمی کنند. نداشتن حس رقابت و عدم برخورداری از احساس استقلال به دلیل  وابستگی و حساسیت شدید والدین از مشکلاتی است که این کودکان همواره با آن دست به گریبانند. هرچند بسیار دیده شده که والدین این کودکان با سپردن فرزند خود به مهد کودک ها سعی در جبران این کمبود دارند. اما تجربه نشان داده که بیشتر کودکان علاقه ای به مهد کودک ندارند و به دلیل احساس نگرانی از جدا شدن از مادر با ورود به مهد کودک آرامش خود را از دست خواهند داد. بنابراین همبازی شدن کودکان در محیط های این چنینی به هیچ وجه قابل مقایسه با محیط امن و آرام خانه و هم بازی شدن با خواهر و برادر نیست . در مقابل کودکانی که دارای خواهر و برادر هستند به دلیل قرار گرفتن در شرایطی که امکان بروز رفتار های طبیعی را برای آنان فراهم می آورد در مسیر رشد سالم قرار می گیرند

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

ولنتاین مال خودشان، برای ما هرروز روز عشق است

ولنتاین مال خودشان، برای ما هرروز روز عشق است

قابل توجه دوستان عزیز عاشق و دلباخته غرب و فرهنگ غربی

همان‌هایی که می‌گویند عید غدیر مال عرب‌هاست و ما عرب نیستیم و از این حرف‌ها... 
 ماجرای ولنتاین که می‌شود دراز به دراز به سمت تابلوهای روم باستان و هرچه کلیسا است بر زمین می‌افتند و خاک پای آن‌ها را بر چشم می‌کشند.

عاروق روشنفکری یعنی همین!!!!! 

روز عشق برای زن و شوهرهای مسلمان، (و نه شریک های جنسی دو روزه) هر روز است
در آئین ما، هر صبح همسران با لبخند انس شروع می شود و با نگاه تسکین، ادامه دارد 

که طبق قرآن مان، زن و شوهر، باید نور چشم هم باشند... یعنی چنان از دیدن هم به شووووق آیند که برق از چشمان شان بدرخشد.. (فرقان/74)


 ولنتاین برای آنها
روز زن برای ما 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

پیام رهبری در سوگ آتش‌نشانان مؤمن و شجاع ملت ایران

پیام رهبری در سوگ آتش‌نشانان مؤمن و شجاع ملت ایران

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی با بزرگداشت فداکاری با شکوه و مظلومانه آتش‌نشانان مؤمن و با اخلاص در حادثه پلاسکو، از همه دستگاهها و افرادی که در این ده شبانه‌روز تلخ با همه‌ی توان، کار بزرگی را به پایان رساندند، قدردانی کردند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اکنون پس از شبها و روزهای تلخ نگرانی و کاوش، نوبت آن است که یاد فداکاری با شکوه و مظلومانه‌ی آتش‌نشانان مؤمن و شجاع ملت ایران ثبت و بزرگ داشته شود و مردانی را که حقاً باید قهرمانان کم‌ادّعا و با اخلاص نامیده شوند همگان بشناسند و درس آنان را در خاطر نگه دارند.
این جوانمردان برای نجات جان و مال هم‌میهنان خود، با شهامتی شگفت‌انگیز به درون آتش و آوار رفتند و جان خود را در خطر نهادند و خود را فدا کردند. آنان یک بار دیگر خاطرات فداکاریهای دوران دفاع مقدس را زنده کردند و نشان دادند که ایرانی مؤمن آنجا که پای خطرپذیری برای ادای وظیفه در میان است عزمی راسخ و شجاعتی مثال‌زدنی را تجسّم می‌بخشد و در راه خدا متاع جان را بی‌چند و چون عرضه میکند. خانواده‌های داغدار و همه‌ی ملت ایران به این عزم و شهامت برخاسته از ایمان ببالند و صاحبنظران، این پدیده را در تحلیلها و محاسبات خود درباره‌ی ایران و ایرانی مؤمن به حساب آورند. این حادثه از سوئی غم‌انگیز و از سوئی افتخارآمیز است. اینها شهیدان راه خدمت دشوار و انجام وظیفه‌ی پر خطرند و هرگز فراموش نخواهند شد ان‌شاء الله.
اینجانب در غم آن عزیزان و دیگر جان‌باختگان حادثه‌ی پلاسکو با خانواده‌ها و بازماندگان آنان شریکم و از خداوند متعال برای آنان رحمت الهی و برای اینان صبر و اجر مسألت میکنم.

همچنین از دستگاهها و افرادی که در این ده شبانه‌روز تلخ با همه‌ی توان برای نجات جان آتش‌نشانان و گرفتارشدگان، کوه سنگینی از کار و تلاش و همت و نگرانی را بر دوش کشیدند و با همکاری و صمیمیّت، کاری بزرگ را به پایان رساندند تشکر میکنم و پاداش الهی را برای آنان میطلبم.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

مردم عملگرایی و پاسخگویی را دوست دارند

مردم عملگرایی و پاسخگویی را دوست دارند

قسمتی از پیام مقام معظم رهبری برای آتش نشانان قهرمان :

(( ...مردانی را که حقاً باید قهرمانان کم‌ادّعا و با اخلاص نامیده شوند همگان بشناسند و درس آنان را در خاطر نگه دارند.
این جوانمردان برای نجات جان و مال هم‌میهنان خود، با شهامتی شگفت‌انگیز به درون آتش و آوار رفتند و جان خود را در خطر نهادند و خود را فدا کردند....  ))

-

عملگرایی بی ادعا و پاسخگو بودن در قبال وظایف دو گمشده مهم این روزهای مردان عرصه سیاست ماست و درسی است که حادثه پلاسکو به ما آموخت

عملکرد آتش نشانان و سایر مردان مجاهد این روزهای پلاسکو و بازخورد آن در بین مردم نشان داد که مردم ما کسانی را قهرمان می دانند که به دور از شعار و هیاهو به دنبال رفع مشکلات مردم باشند کسانی که در این راه از بذل جانشان هم دریغ ندارند نه فلان مسئول یا بهمان مدیری که به دور از میدان عمل در سایه امن و اسایش نشسته باشد و گاها در قبال اشتباهاتشان حتی حاضر به پاسخگویی هم نیستند

حادثه پلاسکو بار دیگر به همه مردم و مسئولین نشان داد که تنها راه فائق امدن بر مصائب و مشکلات  تلاش و جهاد و مبارزه استپلاسکو میدان عمل بود هرچند که در همین مسئله نیز عده ای از مسئولین مدام به شعار دادن پرداختند

تلاش و مجاهدت 9 روزه نهادهای مربوطه مسکنی بر درد بزرگ پلاسکوبودو پاسخگو بودن سخنگوی آتش نشانی جناب آقای ملکی بیش از همه به چشم می آمد

 

 

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

مردانی از جنس شهامت و فداکاری

مردانی از جنس شهامت و فداکاری

خبر بروز حادثه دلخراش آتش سوزیدر ساختمان پلاسکوومتعاقب آن شهادت جمعی از فرزندان و آتش نشانان پاک این مرزوبوم دل هر انسانی را به درد می آورد و به گفته رهبر عزیزمان دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده می سازد.

تحسین و تمجید اینهمه رشادت و شهامت و فداکاری و ایثار و اندوه فراق و شهادت غریبانه و مظلومانه شان.

اینطور به نظر انسان می رسد که اینها باقیمانده نسل پاکانی هستند که با سوختن خود چراغ  انسانیت و شرافت را روشن نگه داشته اند و بی شک که همینگونه هم هست

نامتان بلندو بادتان گرامی آتش نشانان همیشه سربلند کشور من

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

لطفا صبر کنید...

پنهان کردن تصاویر