ویــژه هــا

آرشیو مطالب : اجتماعی

مردانی از جنس شهامت و فداکاری

مردانی از جنس شهامت و فداکاری

خبر بروز حادثه دلخراش آتش سوزیدر ساختمان پلاسکوومتعاقب آن شهادت جمعی از فرزندان و آتش نشانان پاک این مرزوبوم دل هر انسانی را به درد می آورد و به گفته رهبر عزیزمان دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده می سازد.

تحسین و تمجید اینهمه رشادت و شهامت و فداکاری و ایثار و اندوه فراق و شهادت غریبانه و مظلومانه شان.

اینطور به نظر انسان می رسد که اینها باقیمانده نسل پاکانی هستند که با سوختن خود چراغ  انسانیت و شرافت را روشن نگه داشته اند و بی شک که همینگونه هم هست

نامتان بلندو بادتان گرامی آتش نشانان همیشه سربلند کشور من

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

اشرافی گری بلای جان ارزشهای انسانی

اشرافی گری بلای جان ارزشهای انسانی

اشرافیت و اشرافی‌گری به عنوان یکی از آفات بسیار مضر برای جامعه عنوان می‌شود که اگر مسئولین جامعه دچار آن شوند نوع زندگی و مرامشان بر مردم تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و جامعه با یک مشکل و معظل بزرگ رو به رو خواهد شد . مال اندوزی مسئولان و فاصله گرفتن از بدنه اصلی مردم سبب انحراف و ایجاد شکاف عظیمی در صفوف منسجم ملت می‌شود و این زمان، زمانی‌ است که دشمن برای تصاحب آن جامعه  دندان طمع، تیز می‌کنند . از ویژگی‌های اعیانیت و اشرافیت و به اصطلاح رفاه این است که چون یک مسئول همیشه خوف این را دارد که مبادا از این مقام، پایین بیایم و مبادا یک لطمه‏ای به اشرافیت من بخورد، این خوف، سبب می‏شود که نسبت به زیر دست‏ها ظالم و نسبت به بالا دست‏ها توسری خور باشد. "خاصیت اعیانیت و اشرافیت به اصطلاح و رفاه این است که چون همیشه خوف این مطلب که نبادا از این مقام، پایین بیایم و نبادا یک لطمه‌‏ای به اشرافیت من بخورد، این خوف، اسباب این می‏شد که نسبت به زیر دست‏‌ها ظالم و نسبت به بالا دست‌‏ها توسری خور باشد.(صحیفه امام خمینی  جلد18)"

.

سرچشمۀ همۀ مصیبت‌هایی که ملت‌ها می‌‏کشند این است که متصدیان امورشان از قشر مرفه و از اشراف و اعیان ـ به اصطلاح خودشان ـ از آن‌ها باشد. و آن‌ها این طور هستند، اشراف و اعیان این طور هستند که تمام ارزش‌ها را به این می‌‏دانند که آنجایی که زندگی می‌‏کنند بهتر از دیگران باشد، آن رفتاری که مردم با آن‌ها می‌‏کنند، رفتار عبید با موالی باشد؛ تمام افکارشان متوجه به این مسائل است. باید حتماً چند تا پارک داشته باشد، چند تا باغ داشته باشد در شمیران، در تهران، در کجا، تا اینکه بشود یک نفر آدم ـ عرض می‌‏کنم که ـ نخست وزیر یا یک نفر آدم وزیر کذا. و این‌ها وضع روحیشان، به حسب نوع، وضع روحیشان این طور بود که چون قدرت را، تمام ارزش‌ها را به قدرت می‌‏دانستند، تمام ارزش‌ها را به قدرت مالی می‌‏دانستند، به قدرتهای دیگر می‌‏دانستند، در مقابل قدرت بالا‌تر از خودشان خاضع و عَبد بودند، در مقابل ضعفایی که قدرت ندارند، فرمانفرما و حکومت بودند. ( امام خمینی  61/06/07 )

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

محجوب باش تا محبوب باشی

محجوب باش تا محبوب باشی

خواهرم :

حجاب که داشته باشی فکرنکنی دیگران نگاهت نمی کنند

نه 

بلکه تودیگر نیازی به نگاه آنها نداری

وقتی حجاب داری در حقیقت آنقدر در محضر خدا بزرگ شده ای که نگاه محدود خلق تورا نخواهد دید

مانند خورشید که هست و می درخشد ولی کسی نمی تواند به آن نگاه کند و به آن خیره شود نه که نمی خواهد بلکه نمی تواند

تووقتی با حجاب نورانی تر هستی و به خدا نزدیکتر

تو وقتی با حجاب هستی خدا نگاهت می کند و نیازی به نگاه خلق نداری

خواهرم تو وقتی محجوبی در نگاه خدا محبوبی

 

 

 

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

مردم داری به سبک آیت الله

مردم داری به سبک آیت الله

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:

الخَلقُ عِيالُ الله تعالي - فَأحَبُّ الخَلقِ إلَي الله مَن نَفَعَ عِيالَ الله- أو أدخَلَ عَلي أهلِ بيتٍ سروراً وَ مَشيٌ مَعَ أخٍ مُسلِمٍ في حاجَتَهِ أحَبُّ إلَي اللهِ تعالي مِنِ اعتِکافِ شَهرَينِ فِي المَسجِد الحَرام؛

همه ي خلق عيال (خانواده و نيازمند) خدا هستند، پس محبوب ترين خلق به درگاه خدا کسي است که به عيال خدا سودي رساند يا خانواده اي را خوشحال کند يا در پي برآوردن حاجت برادر مسلمانش باشد که اين نزد خدا از اعتکاف دو ماه در مسجدالحرام محبوب تر است.

یکی از خادمان آیت الله حائری (رضوان الله علیه )می‌گوید؛

یک شب زمستانی  که برف زیادی هم آمده بود در خانه به صدا درآمد، من در را باز کردم زنی بود، گفت من مریض دارم، زغال ندارم، دوا ندارم، گفتم این وقت شب در این سرما و برف که دوا و زغال پیدا نمی‌شود در را بسته و به اتاق آمدم، حاج شیخ صدایم زد و فرمود، شیخ علی با چه کسی صحبت می‌کردی؟

جریان را گفتم فرمود؛ اگر فردای قیامت خدا از تو سوال کندکه شیخ علی تو در خانه گرم و در کنار کرسی نشسته بودی و  زنی نیازمند، در خانه آمد و تو جوابش کردی چه می‌گویی؟ اگر از من هم سوال کند من هم نمی‌توانم جواب بدهم.

سپس ادامه داد: خانه پیرزن را می‌شناسی؟ گفتم بله، گفت بلند شو برویم عرض کردم آقا وضع شما برای رفتن در  این هوا مناسب نیست، فرمود آهسته آهسته می‌رویم، رفتیم و به خانه که رسیدیم مشاهده کردیم که پیرزن در اتاقی سرد و در کنار بیماری نشسته است، حاج شیخ گفت؛ برو از قول من به طبیب بگو بیاید، مقداری هم زغال بیاور، طبیب آمد و نسخه‌ای نوشت و من هم دارویش را تهیه کردم، پس از چند ساعت که رفتیم حاج شیخ به من فرمود شیخ علی، روزانه چقدر نان و گوشت برای من تهیه می‌کنی؟

جواب دادم، آنگاه فرمود از امروز نان را دو قسمت می‌کنی، یک قسمت را به این خانه می‌آوری و گوشت را هم نصف می‌کنی، نصفش را برای من و نصف دیگر را برای اهل این خانه می‌آوری.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

آیا ما فرزندانمان را تربیت می کنیم؟

آیا ما فرزندانمان را تربیت می کنیم؟

مطلب در حال ویرایش است

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

ازدواج آسان در کلام شهید بهشتی

ازدواج آسان در کلام شهید بهشتی

شهید بهشتی ( 59/12/10  مسجد نارمک ):

...امان از دست آن پدر و مادرهایی که نمی گذارند این جوان های ساده بر اساس و رعایت شرط دین و ایمان و تقوی با یک لقمه نان که بتوانید در بیاورند، با هم ازدواج کنند. چرا این همه شرایط ازدواج را سنگین می کنید و جوان ها و جامعه را به سمت فساد می برید و تسلیم امواج فساد می کنید؟ نکنید پدرها و مادرها، برادرها و خواهرها سخت گیری نکنید. یک جوان مسلمان با یک جوان مسلمان دیگر، مؤمن باشند، از خدا باشند، مرد هم عرضه ی یک لقمه نان و یک محل سکونت معموملی پهلوی قوم و خویش هایش یا پیش شما را داشته باشد، مراسم ازدواج ساده، علما را هم خبر کنید آنجا تشریف دارند، خیلی ساده برایتان صیغه ی ازدواج جاری می کنند؛ بنابراین، این حرف بسیار خوبی است و دفترخانه های ازدواج هم باید منصف باشند، سطح خرج ازدواج را آن قدر بگیرند که مردم از عهده اش بربیایند و شیرینی اینها هم یک مختصر آب نبات و خرما هم می شود. (تکبیر) چطور این الله اکبر را فقط جوان ها گفتند و بقیه نگفتند؟ (تکبیر تمام حاضرین) دو تا از این جوان ها آمده بودند برای ازدواج با پدر و مادرشان و اصرار داشتند که من در یک چند دقیقه ای که در محل کار بودم، صیغه ی ازدواجشان را بخوانم، دیدم یک بشقاب خرما هم گذاشتند آنجا، برای شیرینی ، صد آفرین به آنها گفتم. باید ازدواج ها را ساده کرد. امان از دست پدر و مادرهایی که نمی گذارند این جوان های ساده بر اساس و رعایت شرط دین و ایمان و تقوی با یک لقمه نان که بتوانند در بیاورند، با هم ازدواج کنند. چرا این همه شرایط ازدواج را سنگین می کنید و جوان ها و جامعه را به سمت فساد می برید و تسلیم امواج فساد می کنید؟ جهیزیه ی دختر، کمالات معنوی اوست. مهریه ها را سنگین نکنید، مشکلات سنگین نتراشید . جهیزیه یعنی چه؟ جهیزیه ی دختر کمالات معنوی اوست. مهریه ی مرد عبرت است از کمالات او. حالا یک کسی داشته باشد ، بکند حرفی نیست، اما کسی که ندارد سخت گیری نکنید. قرآن می گوید آنکه دارد اگرنکند بیخود و کسی هم که ندارد اگر به زحمت می افتد و می بینیم اگر یک عده بکنند، دیگران به زحمت می افتند. آنهایی هم که دارند، در این شرایط زمان ما، یک قدری کوتاه بیایند که دیگران به زحمت نیفتند. ان شاءالله این سنت ازدواج که از سنت های عالی اسلام است و آن قدر مهم است که از رسول خدا، صلوات الله و سلامه علیه، روایت شده که فرمود: «ازدواج سنت و راه و آیین و شیوه ی من به عنوان پیامبر شماست و هر کس از این سنت و شیوه سرپیچی کند از من نیست». این قدر پیغمبر به ازدواج اهمیت داده، ازدواج را ان شاءالله آسان کنید.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

امر به معروف عملی ، درمانِ دردهای اجتماعی

امر به معروف عملی ، درمانِ دردهای اجتماعی

شهید مظلوم دکتر بهشتی :

آگاه باشید! امر به معروف و نهى از منكر واجبى بزرگ است كه واجبات دیگر در پرتو آن انجام می‌‏شود و نگهبانى می‌‏شود. نتیجه اینكه وقتى این كار را كردند، وقتى این وضع پیش آمد، آن وقت در چنین شرایطى خشم خداى عزّ و جلّ بر چنین مردمی‌ تمام و كمال به حد اعلا می‌‏رسد و همه را در برمی‌‏گیرد؛ در نتیجه، نیكان در سراى بدان نابود می‌‏شوند و حتى اگر چند آدم خوب هم هستند مشمول این عقاب می‌‏گردند و كودكان بی‌‏گناه، در سرزمین بزرگان بی‌‏تعهد و بی‌‏تفاوت نابود می‌‏شوند.

امر به معروف و نهى از منكر راه و روش انبیاست. روش نیكان و شایستگان و صلحاست. واجبى بس بزرگ است كه واجبات دیگر به بركت آن انجام شدنى است. امنیت راه‌ها، (ببیند امر به معروف و نهى از منكر تا كجا می‌‏رود!) امنیت راه‌ها، رو به راه بودن و حلال بودن كسب و كارها، بی‌‏غل و غش بودن كسب و كارها در پرتو آن به دست می‌‏آید؛ ستم‌ها و تجاوزها در پرتو آن برطرف می‌‏شود؛ حقوق از دست رفته در پرتو آن به صاحبانش باز می‌‏گردد؛ آبادى و عمران زمین در پرتو آن به دست می‌‏آید؛ انتقام از دشمنان در پرتو آن گرفته می‌‏شود؛ كار اجتماع، امر اجتماع و زمامدارى اجتماع در پرتو آن سرراست می‌‏شود. می‌‏بینید شعاع عمل و اثر امر به معروف و نهى از منكر تا كجا می‌‏رود!

مسائل معنوى، حیات روحى جامعه، مسائل اخلاقى، فضیلت، عدالت اجتماعى و عدالت اقتصادى، امنیت و سلامت و روال زندگى در گرو چیست؟ در گرو جنبیدن و احساس تعهد كردن و امر به معروف و نهى از منكر را كوچك و ساده نشمردن.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

لطفا این عکس به مسئولین ما برنخورد!!

لطفا این عکس به مسئولین ما برنخورد!!

در ابتدا با صدای بلند بگویم که این فقط یک عکس است و ما از چاپ و انتشار آن هیچ منظوری نداریم

لطفاً به مسئولین بر نخورد

کاریکاتورست دیگر ، فقط برای خنده است

مگر ما در کشورمان اصلا فقیر داریم؟!

مگر همان 100 روز اول که قول داده بودند مشکلات طرح تحول نیامد و حل نشد ؟

آن هم به کنار  مگر با تابیدن آفتاب برجام مشکل حل نشد؟

پس دید که این فقط یک عکس است

صرفا جهت سرگرمی و خنده

البته یک موضوع ممکن است به ذهن بعضی ها بیاید که شاید این عکس مال زمان دولت قبل است

و یا حداقل قبل از اجرای برجام !!

این هردو احتمال کاملاً صحیح می باشد و بهرحال هیچ ربطی به اوضاع کنونی و دولت فعلی ندارد

شما مشغول آفتاب گیری در سواحل برجامتان باشید و حرفهای مارا زیاد جدی نگیرید

سرتان سلامت

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

امام ، الگویی بی نظیر برای خانواده ها

امام ، الگویی بی نظیر برای خانواده ها

وقتی کسی را امام خطاب می کنند و قرار است رهبری یک جامعه را به عهده بگیری لازمه اش این است که مجموعه ای کامل از کمالات و صفات و ویژگیها باشی

و خمینی کبیر ما اینگونه بود

او مرد بی بدیل دنیای سیاست بود و استقامتش در مبارزه در راه عقیده زبانزد خاص و عام بود و دنیا اورا به همین دلیل می شناسد

در عین حال عارفی کامل و واصل ، فقیهی دین شناس و آگاه به زمان بود که همزمان رهبری سیاسی و مرجعیت دینی را به دوش می کشید .

نکته بارز دیگر شخصیت امام ما ، بعد خانوادگی ایشان بود . مردی که بر قله سیاست و دیانت ایستاده در عین حال پدری مهربان و همسری دلسوز بود .

زندگی امام خمینی (ره ) سرشار از خاطرات مهربانیها و دلسوزیها و محبتهای پدرانه ایشان است .

چیزی که در کمتر سیاستمداری بزرگ دنیا دیده می شود

امام با وجود همه محدودیتها و شلوغیهای دنیای سیاست ذره ای از مسئولیت پدرانه و یا همسری خود کوتاهی نکردند .

خاطرات همسر و فرزندان و عروس ایشان گویای این مسئله می باشد.

امام ما جامع الصفات بود و الگوی تمام نسلها و دوره ها

امام ما نشان داد که می توان سیاستمدار بود ولی باتقوا ماند و درعین حال روحیه ای شاعرانه و بنیه ای عارفانه هم داشت

امام ما به معنای واقعی کلمه امام بود

روحش شاد و یادش گرامی باد

 

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

razavi

ایستاده بر بلندای اقتدار

ایستاده بر بلندای اقتدار

ایران ، ای سرزمین دوست داشتنی من

درایام محرم و صفر که ماه مبارزه و جهاد و صبر و بصیرت است

درروزهای آبانماه که یاد آور روزهای ایستادگی و مبارزه با اسکتبار است

نه فقط در این روزها  بلکه در تمام سال دلم می خواهد از تو بنویسم 

ایران من

سرزمین جهاد و مبارزه و شهادت

خاک پاک مردانگی و رشادت

زادگاه عالمان و مجاهدان و مبارزان راه حق

سالکان طریق حقیقت از دامن تو برخاسته اند و پویندگان راه شرافت بر خاک تو رشد کرده اند

تو مامن شیران روز و زاهدان شبی بوده ای که ذکر لبشان کلام حق بوده و تنشان خسته از تلاش در راه حقیقت

آنان که دور از اهل بیت بوده اند و نزدیکتر از آنها به اهل بیت کشی نبوده است

دل آنها حریم اهل بیت است و قلبشان حرم آل الله

ایران من 

از تو مینویسم که نامت یادآور رشادت و حماسه است

تو که در برابر تمام ناملایمات در کنار مردان و زنانت ایستادی

و امروز دنیا می بیند که نام تو بر تارک افتخار و اقتدار نقش بسته است

دوستت دارم ایران من

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghaderoon

لطفا صبر کنید...

پنهان کردن تصاویر