ویــژه هــا

آرشیو مطالب : فرهنگی

ما شاگردان مکتب تو هستیم ای امام

ما شاگردان مکتب تو هستیم ای امام

السلام علیک یا روح ا...

ما شاگردان مکتب تو هستیم ای امام 

جوانان و نوجوانانی که بعضی هایمان حتی تورا ندیده ایم

ولی می دانیم با تو بودن یعنی با خدا بودن

و تو مارا به سوی خدا خواهی برد

تو به ماجرات می دهی که سربلند و باعزت زندگی کنیم

تو به ما راه را نشان میدهی

راهی که به سعادت و خیر و ایمان ختم خواهد شد

تو برای ما چراغی هستی که مسیرآینده مان را روشن میکند

ماشاگردان مکتب تو هستیم ای امام

مکتب عشق و دلدادگی و شهادت

مکتب اطاعت و ولایت

ماشاگردان مکتب تو هستیم و پیروان نایب بر حقت امام سید علی خامنه ای

برای ما دعاکن  تا پرچمی که تو بر دوشمان نهاده ای را تا طلوع صبح پیروزی بر زمین نگذرایم و در این راه از پای ننشینیم

لبیک یا امام

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

ادامه دهندگان راه شهدا

ادامه دهندگان راه شهدا

فکر نکنید خوابیده‌ایم!
پست نگهبانے ما تمام شده‌ است و اکنون نوبت شماست کہ ادامہ دهید.
 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

ارتباط با قرآن رمز پیشرفت عزتمندانه امت اسلام

ارتباط با قرآن رمز پیشرفت عزتمندانه امت اسلام

مقام معظم رهبری 96/03/06  : ( محفل قرآنی نخستین روز ماه مبارک رمضان )

-در جامعه‌ای که به سمت آرمانها حرکت می‌کند، هزاران سؤال درباره نوع ارتباطات و رفتار، نوع موضع‌گیری‌ها و دوستی‌ها و دشمنی‌ها، و نوع برخورد با امور دنیوی پیش می‌آید که قرآن برای تمام این سؤالات، پاسخ دارد.

- ملت ما ۴۰ سال است که در مقابل یک جبهه قدرتمند مادی که از همه طرف بر او شمشیر کشیده، ایستاده است و این تجربه‌ها نشان می‌دهد راه «پیشرفت قوی، عزتمندانه و موفق»، ارتباط با قرآن است.

- در راه ایمان باید «قوی، صریح و ثابت‌قدم» باشید و من اصرار دارم که در بیان مبانی اسلامی، آحاد ملت و مسئولین کشور صراحت داشته باشند.

- خداوند وعده داده است که آینده از آنِ مؤمنان و مجاهدان در راه اوست اما حتی اگر این وعده الهی نیز وجود نداشت، با وجود تجربه‌های ملت ایران در چهار دهه گذشته، این پیش‌بینی درست و منطقی بود.

- متأسفانه امروز جامعه اسلامی مانند سایر جوامع دچار مشکل است و افرادی نالایق سرنوشت برخی جوامع اسلامی را در دولتهایی همچون سعودی در دست گرفته‌اند....این افراد در ظاهر به قرآن معتقد هستند و حتی میلیونها نسخه از قرآن را منتشر می‌کنند اما در عمل بر خلاف دستور قرآن، با کفار مأنوس هستند و اموالی را که باید صرف بهبود زندگی مردم خود کنند، تقدیم کفار و دشمنان مردم می‌کنند.

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

بزرگ و قهرمان ، به دور از هیاهو

بزرگ و قهرمان ، به دور از هیاهو

قاسم سلیمانی؛ قوی‌ترین مرد خاورمیانه

روزنامه فرانسوی لوموند با انتشار مقاله‌ای درباره سردار قاسم سلیمانی، وی را قوی‌ترین مرد خاورمیانه توصیف کرد.

--------------------------------------

بهتر آن باشد که سر دلبران            گفته آید درحدیث دیگران

البته قدرت و اعتبار حاج قاسم به تعریف روزنامه فرانسوی نیست

حاج قاسم قهرمان دلهای مردم ایران است بخاطر اخلاص و تقوا و از جان گذشتگی و ولایت پذیری اش

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

10 اشتباه رایج والدین در تربیت کودکان!

10 اشتباه رایج والدین در تربیت کودکان!

 

 آیا کودک شما به حرفتان گوش نمیدهد؟ آیا فرزندتان از قوانین و حد و مرزی که تعیین کرده اید، سرپیچی می کند. شما برای تغییر دادن این وضعیت چه خواهید کرد؟ به کارگیری عکس العمل های بی تاثیر در میان والدین بسیار شایع است. این عکس العمل ها گاهی برعکس عمل می کنند و حتی باعث تحریک کودک در شروع مبارزه برای جلب توجه بیشتر خواهند شد

اغلب والدین می دانند روش های کاربردی آنان چندان تاثیری ندارد ولی این آگاهی ، آنان را از به کارگیری روش هایشان بازنمی دارد.

بی تاثیر بودن روش های به کار گرفته شده در شناخت اولین قدم در راه بهبود، بسیار حائز اهمیت است. به همین علت اشتباهات والدین در رفتار با فرزندشان را مورد بررسی قرار می دهیم.در این مقاله به ۱۰ اشتباه رایج تربیتی که والدین آنها را به کارمی بندند اشاره شده است.

1-سرزنش

 شما فرزند خود را بابت رفتارش سرزنش می کنید. مثلا «تو که هنوز اتاقت را مرتب نکرده ای!» یا «تو که دوباره خواهر کوچکت را اذیت کردی!» گاهی این سرزنش ها جای خود را به جمله های حقارت آمیز می دهند. مثلا «این رفتار تو واقعا دوستانه نیست!» آیا فرزند شما بعد از شنیدن چنین سرزنش هایی، رفتار خود را تغییر داده است؟ شما دقیقا همان کاری را به کودک خود می گویید که در آن لحظه انجام می دهد؛ در صورتی که فرزند شما کاملا به عمل خود واقف است.

آگاهی از نامناسب بودن رفتار کودک، معمولا هیچ سودی ندارد. از نظر کودک، این سرزنش ها صرفا عیب جویی از سوی شماست. کودک می اندیشد: «او مرا دوست ندارد. پس باید برای جلب توجه او بجنگم.» بخصوص اگر سرزنش های شما با ابراز جمله های تحقیرآمیز همراه باشد، این احساس در کودکتان قوی تر خواهد بود.

2-تنبیه بدنی:

آیا شما هم تا به حال اختیار خود را از دست داده اید؟ آیا تا به حال اثر دست خود را روی صورت یا بدن فرزند خود دیده اید؟ آیا تا به حال فرزندتان را حسابی کتک زده اید؟ تقریبا همه ما حداقل یک بار، دانسته یا ندانسته، کودک خود را به گونه ای تنبیه بدنی کرده ایم. درک چگونگی اثر تنبیه بدنی روی کودکان، بسیار آسان است. کودکانی که مرتب از والدین خود کتک می خورند، بعد از مدتی حساسیت شان در برابر درد کاسته می شود.

کودکانی که کتک می خورند، همانند دیگر رفتارهای خصمانه والدین، اغلب حس انتقامجویی در آنان قوی می شود. در ضمن نباید فراموش کرد که کودکان هر آنچه از ما می آموزند، به فرزندان خود منتقل می کنند. هر ضربه ای که به فرزندتان وارد کنید، ضربه ای به ارتباط شما و فرزندتان وارد خواهد آمد. تنبیه بدنی تحقیرآمیز و به کارگیری آن در راه تربیت کودکان، کاملا نامناسب است.

3-نادیده گرفتن رفتارهای مطلوب

بعضی از کودکان مشکلات رفتاری زیادی دارند؛ زیرا والدینشان بسیار کم به رفتارهای خوب آنان توجه می کنند و آنان را مورد تشویق قرار می دهند؛ ولی هر بار کار اشتباهی از آنان سرمی زند، بشدت مورد مواخذه قرار می گیرند. اگر رفتار شایسته کودک مورد بی توجهی و بی مهری قرار گیرد، در آینده رفتارهای پسندیده کمتر از او سر می زند.

 اگر بر اثر بی توجهی رفتار خوبی از بین رفت، اصلا تعجب نکنید. یک اصل مهم در تربیت صحیح کودک تشویق و توجه به رفتارهایی است که دوست دارید در آینده بیشتر شاهد آن باشید.

4-ترور شخصیت:

هنگامی که والدین روی فرزندان خود اسم می گذارند و آنان را با همان اسامی صدا می زنند، ممکن است مشکلات عاطفی و رفتاری در کودکان ایجاد کنند. کودکان نسبت به این مساله خیلی حساس هستند؛ مثلا هنگامی که والدینشان آنان را احمق، کودن، گیج، خرفت، خنگ، پروفسور، مزاحم و... صدا می زنند.

گاهی اوقات والدین از این القاب برای ترور شخصیت کودک استفاده می کنند، ولی ممکن است گهگاه بدون این که منظور خاصی داشته باشند، از این القاب استفاده کنند. این لغات ممکن است منعکس کننده خشم پدر یا مادر نسبت به کودک باشد، اما معمولا نه تنها باعث بهبود اوضاع نمی شود؛ بلکه آن را وخیم تر نیز می کند.

5-تسلیم:

والدین تسلیم را می توان والدین لوس کننده هم نامید. این دسته از والدین هیچ محدودیتی قائل نمی شوند و محدودیت هایی را که در نظر می گیرند غالبا لغو می کنند. فرزندان این گونه والدین بدون داشتن خطوط راهنمایی معین بزرگ می شوند. والدین به آنچه کودکان می خواهند، تسلیم می شوند.

ما اغلب این قبیل کودکان را با صفت لوس توصیف می کنیم. کودکانی که هیچ گونه محدودیتی برای آنها منظور نمی شود، ممکن است در برخورد با دیگران دچار مشکل شوند.

6-بزرگنمایی:

یک امر عادی و ساده را به صورت مساله ای پیچیده در می آورید و فکر می کنید اگر فرزندتان این طور عمل نکند، آن غذا را نخورد، یا کمی تب داشته باشد، دیگر دنیا به آخر رسیده است. دائم دست و پایتان می لرزد. خودتان تمام کارهای بچه را انجام می دهید، به جزئیات کارش دخالت می کنید و دیگر فکر نمی کنید بچه باید مستقل بار بیاید.

فرزند انسان موجود عجیب و غریبی است. پدر و مادری که زیاده از حد از بچه ها حمایت می کنند، بیش از حد از آنها مواظبت می کنند و حاضر نیستند بچه شان به هیچ قیمتی طعم ناکامی و ناراحتی را بچشد و مرتب مثل یک نوزاد با او رفتار می کنند، فرزندشان برای رویارویی موفقیت آمیز با زندگی تجربه کسب نمی کند و بزرگ هم که شد، حاضر نیست کمترین مسوولیتی به عهده بگیرد.

7-انتظارات بیش از حد:

داشتن انتظارات منطقی از کودکان بستگی به سن و میزان رشد آنان دارد. والدینی که از فرزندان خود خواسته های زیادی دارند که بیش از توان آنان است، با مقاومت و حتی گاهی با تنفر کودکانشان مواجه می شوند. به عنوان مثال اگر دنبال دردسر می گردید، از کودک ۳ ساله ای بخواهید بدون کمک گرفتن از دیگران اتاق به هم ریخته ای را مرتب کند.

8-رشوه:

اگر چنین کنی، چنان خواهیم کرد! رشوه دادن نیز همانند روش های دیگر قطعا با شکست مواجه خواهد شد؛ روشی که در آن بوضوح به کودک گفته می شود که اگر کاری را بکند (یا نکند) پاداشی دریافت خواهد داشت.

«اگر با برادر کوچک خوب رفتار کنی، تو را می برم سینما.»

«اگر شعر را حفظ کنی، تو را می برم مسابقه فوتبال.»

این نوع برخوردهای شرطی ممکن است طفل را وادار کند برای به دست آوردن یک هدف آنی، کاری را انجام دهد، ولی بندرت باعث کوشش مداوم کودک خواهد شد. حرف های ما به او القاء می کند به قابلیت او شک داریم. اشکالات اخلاقی زیادی درباره پاداش هایی که به صورت رشوه استفاده شوند، وجود دارد.

بسیار مفیدتر و لذتبخش تر است که جایزه را بدون این که آن را از قبل اعلام کنیم و کاملا بدون انتظار کودک به او بدهیم. جایزه باید نشانگر شخصیت و قدردانی ما باشد.

9-تهدید:

«اگر یک بار دیگر دوستت را اذیت کنی، یک کتک مفصل می خوری.» «صد بار بهت گفتم سنگ پرت نکن، اگر یک بار دیگر این کار را تکرار کنی من می دانم با تو. دیگر کمربند را می آورم.»، «صبر کن تا بابا بیاید خانه.» هنگامی که کودک بارها تهدیداتی از والدین خود می شنود، ولی بندرت عواقب کار بد خود را می بیند، باید گفت تهدید به تنبیه کردن مبدل به روشی نامناسب و بی حاصل برای مهار رفتار کودک می شود. 

گاهی اوقات این تهدیدها حتی به کودکان این جرات و شهامت را می دهد تا پدر و مادر خود را در آن محدوده امتحان کند و صبر و تحمل آنان را بسنجد.

10-مشاجره:

هر کودکی نیاز به امنیت روانی دارد و والدین موظف هستند این نیاز را برای کودک تامین کنند. روش هایی از قبیل عیبجویی، لجبازی، سرزنش، داد و فریاد، بددهنی و مشاجره با کودک موجب می شود کودک احساس ناامنی کند و دچار اضطراب شود. به کار بردن این روش ها موجب می شود احترام متقابل بین شما و فرزندتان از بین برود و والدین اقتدار خود را از دست بدهند.

روزنامه جام جم

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

حال و هوای جوانی ...

حال و هوای جوانی ...

به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر ( علیه اسلام ) و روز جوان :

مقام معظم رهبری :

من اساسا در بین این خصوصیات مهمی که جوانان دارند، سه خصوصیت را خیلی بارز می بینم. آن سه خصوصیت عبارت است از: انرژی، امید، ابتکار. این سه خصوصیت برجسته درجوان است. اگر واقعا رسانه ها بتوانند این سه خصوصیت عمده را درست هدایت کنند، من خیال می کنم که خیلی راحت می شود یک جوان، راه اسلامی را پیدا کند


... من عمرم را در میان جوان ها گذراندم. از دورانی که خودم جوان بودم، با جوان های دانشگاهی که خارج از محیط ما بودند ، ارتباط برقرار کردم تا امروز هم ارتباط من با جوان ها قطع نشده است. بنابراین می دانم حال و هوای جوانی چیست و امروز در فضای جوانی ما چه می گذرد....

آن چیزی که معمولا درملاقات با جوانان، اول بار به ذهن من می زند و بارها به آن فکر کرده ام، این است که آیا این ها خودشان می دانند که چه ستاره ای درجبین شان دارد می درخشد؟ من این ستاره ها را می بینم اما آیا خودشان هم می بینند؟ ستاره جوانی چیز بسیار درخشان و خوش طالعی است. اگر جوانان این چیز قیمتی و بی نظیر را در وجود خودشان حس کنند، فکر می کنم که انشا ا... ، ازآن خوب استفاده خواهند

جوان درهر جامعه و کشوری، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه اند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگران اند و دست آن ها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم – از جمله حرکت صدر اسلام – محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک جوانان بودند

به نظر من جوانان ما امروز هم خدایی مومن و باصفایند. شما ببینید دانشگاه های ما چه گونه است. ببینید کارگاه های ما چگونه است. شما ببینید در روز راهپیمایی بیست و دوم بهمن یا روز قدس، اکثر این جمعیتی که مثل سیل به خیابان ها می آیند، چه کسانی هستند. همین جوانانند. همان روح الهی، همان انگیزه و صاعقه ی الهی ، هنوز هم در کشور وجود دارد و بازهم کارسازاست. همین روحیه، باز هم کشور را به ساحل نجات خواهد رسانید.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

حضرت ابوالفضل (ع) ، مردِ کارزار ولایتمداری و بصیرت

حضرت ابوالفضل (ع) ، مردِ کارزار ولایتمداری و بصیرت

میلاد باسعادت قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل عباس(علیه السلام) برهمه مومنین و محبان و ارادتمندان آن حضرت گرامی باد

-------------------------

نقلی از حضرت امام صادق در مورد حضرت عباس ( ع ) وجود دارد که ایشان را دارای بصیرتی نافذ و ایمانی محکم شمرده اند

هرچند همه ما معمولا ائمه را به عنوان باب الحوائج می شناسیم و در مشکلات به ایشان مراجعه می کنیم ولی مراجعه به سیره ایشان میتواند درسهای مهمی برای زندگی ما داشته باشد که البته این هم به نوعی حاجت خواستن از ایشان و ایجاد گشایش از طرف آن بزرگواران در زندگی ما می باشد

مطالعه زندگی حضرت ابوالفضل و علی الخصوص ظهور وبروز ایشان در واقعه محرم سال 61 هجری به خوبی دلایل بزگری و عظمت ایشان را نشان می دهد

سوای مباحثی مانند رشادت و شجاعت و جنگاوری که خصلت شیرانی بنی هاشم و فرزندان حضرت حیدر کرار(ع) می باشد

حضرت به دو صفت در این کارزار می درخشند   یکی وفاداری و اطاعت پذیری از ولی زمانشان ودیگریصیرت ایشان در زمان بروز فتنه ها

همان چیزی که رمز بزرگی حضرت ابوالفضل می باشد و در مقابل عدم وجود همین دو خصلت در سپاه دشمن بسیاری از آنها را به مقابله با امام زمانشان فراخواند

بصیرت در شناخت درست حق و باطل و تصمیم گیری صحیح در زمان حساس و نیز اطاعت محض از شخص ولی و وفاداری تا پای جان رمز بزرگی و عظمت حضرت عباس (ع ) شده است

ماهم باید از ایشان بخواهیم -همانطور که برای رفع مشکلات روزانه زندگی دست به دامن آن بزرگواران هستیم -که به ماکمک کنند بتوانیم در زندگی اجتماعی و سیاسی مان به بصیرت کافی دست یابیم و همچون ایشان یاری وفادار و ثابت قدم برای امام و ولی زمانمان باشیم

انشا...

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

به بهانه توهین مسئول ستاد آقای روحانی به ساحت امام رضا (علیه السلام)

به بهانه توهین مسئول ستاد آقای روحانی به ساحت امام رضا   (علیه السلام)

مقام معظم رهبری :

امام هشتم (صلوات الله علیه) ولی نعمت معنوی و فکری و مادی ملت ماست.

------------------------

...يَا أَيُّهَا الْعَزِيزُ مَسَّنَا وَأَهْلَنَا الضُّرُّ وَجِئْنَا بِبِضَاعَةٍ مُزْجَاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْكَيْلَ وَتَصَدَّقْ عَلَيْنَا ۖ إِنَّ اللَّهَ يَجْزِي الْمُتَصَدِّقِينَ

آقای ما و مولای ما     امام مهربان و رئوف و بخشنده ما

ما همان همسایه های بد شماهستیم که حتی لیاقت همجواریتان در این دنیا را نداریم

شرمنده ایم

ماراببخش که گاهی فراموشمان می شود که انچه داریم و نداریم از شما خاندان داریم

مارا ببخش که سالها نمک رافت و رحمت شمارا خوردیم و نمکدان را در بزنگاه ها شکستیم

ماراببخش که گاهی دنیا انچنان درگیرمان میکند که همه چیز را فدای رسیدن به هوسهایمان میکنیم

ماراببخش که دعواهای کودکانه مان برای رسیدن به قدرت و شهرت باعث می شود حرمت از یادمان برود و همه چیز را دست آویز این هوسرانی بکنیم

ماراببخش که انقدر حزب و حزب بازی برایمان مهم است که حتی شماراهم حزبی و جناحی نگاه میکنیم و به خودمان اجازه میدهیم از نام شما هم برای سبقت گرفتن در مسابقه قدرت طلبی استفاده کنیم

ماراببخش که یادمان می رود که بودن ما و استقلال و عزت و سربلندیمان را هم مدیون شماییم نه مدیون سیاستهای ناقص و یکی در میان سیاستمدارانمان

مارا ببخش و عذرخواهی مارا بپذیر

ما موالی بدی برای شما هستیم

ما را ببخش و سایه لطفت را از سر ما و مملکت مامگیر

 

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

پاسداری یک شغل نیست، یک مرام است

پاسداری یک شغل نیست، یک مرام است

سوم شعبان ، میلاد امام حسین (ع) وروز پاسدار گرامی باد

مقام معظم رهبری :

پاسداری از انقلاب، مخصوص سپاه پاسداران که نیست؛

همه موظّفند -هر انسانی، هر موجود مؤمنی موظّف است.

قتی شما میگویید ما پاسدار انقلابیم، معنایش این است که انقلاب زنده است، انقلاب حاضر است، انقلاب موجود است.

اگر انقلاب -آنچنان که بعضی ادّعا میکنند یا بعضی آرزو میکنند- مرده بود، پاسدار لازم نداشت؛

وقتی شما میگویید من پاسدار انقلابم، یکی از معانی پاسداری و یکی از ابعاد مفهومی پاسداری، این است که انقلاب مورد تهدید است؛ بله، اگر تهدید نباشد، پاسداری لازم نیست. آنجایی انسان پاسداری میکند که تهدید وجود دارد؛

یک معنای پاسداری یعنی حراست کردن و حفاظت کردن،

یک معنای پاسداری یعنی گرامی داشتن،

پاسداشت کسی یا چیزی را داشتن، یعنی آن را انسان گرامی بدارد، آن را محترم بدارد؛ این هم هست. معنای پاسداری از انقلاب فقط حفاظت از انقلاب نیست – بلکه به معنای گرامی داشتن انقلاب، اهمّیّت دادن به انقلاب، بزرگ داشتن انقلاب هم هست. انسان پاس کسی را بدارد یعنی او را گرامی بدارد، قدر او را بشناسد، اهمّیّت او را بداند (۲۵/شهریور/۹۴)

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

استراتژی تربیتی بزرگان!

استراتژی تربیتی بزرگان!

بزرگی را گفتند ؛
تو برای تربیت فرزندانت چه می کنی؟

گفت: هیچ کار...!
گفتند: مگرمیشود؟ 
 پس چرا فرزندان تو چنین خوبند؟

گفت: من در تربیت خود کوشیدم، تا الگوی 
خوبی برای آنان باشم.

فرزندان ؛ راستی گفتار و درستی رفتار 
پدر و مادر را می بینند، نه امر و نهی های 
بیهوده ای که خود عمل نمی کنند....

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

لطفا صبر کنید...

پنهان کردن تصاویر