ویــژه هــا

آرشیو مطالب : فرهنگی

مدیریت انسان بر حافظه

مدیریت انسان بر حافظه

افراد از نظر هوش، فهم، استعداد و حافظه با يكديگر اختلاف دارند. انسانهاى رشيد از حافظه خود بهره‌‌بردارى صحيح مى‌‌كنند، ولى آدمهاى غير رشيد ممكن است حافظه بسيار نيرومندى نيز داشته باشند اما نتوانند از آن استفاده كنند. آدم غير رشيد تصور مى‌‌كند حافظه يك انبار است، انبارى كه بايد دائماً آن را پر كند؛ هر چه پيدا كرد آنجا پرت كند، عيناً مانند انبار يك خانه كه احياناً وارد مى‌‌شوى مى‌‌بينى يك تكّه حلبى، يك قطعه فلز، يك ميز شكسته، يك صندلى شكسته در آنجا افتاده است. امّا آدمى كه رشيد باشد، در بهره‌‌بردارى از حافظه خود دقّت مى‌‌كند؛ اوّلين كارى كه انجام مى‌‌دهد عمل انتخاب است؛ يعنى حافظه خود را مقدّس مى‌‌شمارد، حاضر نيست هر چه شد در آن سرازير كند؛ حساب مى‌‌كند كه دانستن چه چيزهايى براى او مفيد است و چه چيزهايى بى‌‌فايده است؛ مفيدها را درجه_بندى مى‌‌كند و مفيدترها را انتخاب مى‌‌كند، سپس آنها را به حافظه خويش مى‌‌سپارد آنچنانكه امانتى را به امينى مى‌‌سپارد؛ در خود سپردن دقّت مى‌‌كند، يعنى واقعاً و به طور دقيق و روشن آن را وارد ذهن مى‌‌كند و سپس تحويل حافظه مى‌‌دهد.

مثلًا كتابى را مطالعه مى‌‌كند؛ يك بار مى‌‌خواند (انسان كتاب را بار اول به‌‌ قصد لذّت‌‌ مى‌‌خواند. در اين صورت نمى‌‌تواند در مورد مطالب كتاب، حساب و قضاوت كند)؛ دور دوم مى‌‌خواند (حتّى قوى‌‌ترين حافظه‌‌ها نيازمند است كه يك كتاب مفيد را لااقل دو بار پشت سر هم بخواند)؛ پس از آن، مطالب را تجزيه و تحليل و دسته‌‌بندى مى‌‌كند و هر مطلبى را با توجّه به اينكه از چه دسته مطالب است به حافظه مى‌‌سپارد.

بعد كوشش مى‌‌كند كه كتاب ديگرى را در دستور مطالعه قرار دهد كه در موضوع كتاب پيشين است، و حتّى الامكان تا از موضوعى فارغ نشده است و در حافظه به صورت روشن و منظّم نسپرده است وارد موضوع ديگر نشود. اشتباه است اگر انسان يك كتاب را مانند يك سرگرمى مطالعه كند و قبل از آنكه مطالب كتاب درست جذب ذهن شده باشد و ذهن فرصت تجزيه و تحليل پيدا كرده باشد به كتاب ديگر و موضوع ديگر بپردازد؛ امروز كتب تاريخى، فردا روانشناسى و پس فردا مثلًا كتب مذهبى مطالعه كند، همه مخلوط مى‌‌شوند و حكم انبارى بى‌‌نظم را پيدا مى‌‌كند.

انسان رشيد كتابها و مطالبى را كه براى خود لازم مى‌‌داند، جمع مى‌‌كند، آنها را مكرّراً مطالعه و دسته بندى و سپس خلاصه مى‌‌كند. خلاصه را يادداشت و به حافظه خود مى‌‌سپارد؛ بعد به موضوع ديگر مى‌‌پردازد. چنين فردى اگر حافظه‌‌اش ضعيف هم باشد از آن حدّاكثر استفاده را مى‌‌كند و مثل كسى مى‌‌شود كه كتابخانه منظّمى با قفسه‌‌هاى مرتب دارد، كتابخانه‌‌اى كه هر قفسه‌‌اش به كتابهاى معيّنى در رشته خاص مربوط مى‌‌شود به طورى كه هر كتابى را كه بخواهد فوراً دست مى‌‌گذارد روى آن و آن را مى‌‌يابد؛ امّا اگر غير از اين باشد همانند آدمى است كه كتابخانه‌‌اى با هزارها كتاب داشته باشد امّا كتابها را روى يكديگر ريخته است؛ هر وقت كتابى را بخواهد دو ساعت بايد دنبالش بگردد تا پيدا كند.

اين بود مثالى از مديريّت صحيح و ناصحيح در مورد بهره‌‌بردارى از يكى از قواى هوشى و عقلانى انسان.

استاد شهید مطهری مجموعه‌آثار، ج‏۳، ص: ۳۱۵
 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

گامی فراتر از خودسازی علمی و دینی و اخلاقی

گامی فراتر از خودسازی علمی و دینی و اخلاقی

پیام مقام معظم رهبری  مقام معظم رهبری، به مناسبت پنجاه‌ویکمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

جوانان دانشجوی عزیز

جوانی و دانشجوئی هر یک به تنهائی میتواند همچون پیشران پرقدرتی انسان را در رسیدن به آرمانهای والا یاری کند. شما بجز این دو، از مزیّت حضور در منظومه‌ی اثرگذار انجمن‌های اسلامی نیز برخوردارید.

حجّت بر شما تمام است. انتظار از شما عزیزان کاری بیش از خودسازی علمی و دینی و اخلاقی است؛ انتظار آن است که بر محیط پیرامونی خود اثر گذارید و بر رهروان راه خدا با گفتار و عمل خود بیفزائید.

در نبرد نامتقارن جبهه‌ی کفر و استکبار با پرچم برافراشته‌ی اسلام ناب، این وظیفه‌ی همه‌ی ما است.
هرکدام باید چشمه‌ی بابرکتی از معرفت درست اسلامی و صراط مستقیم الهی باشیم. سرزنده و پرامید و روشن باد دلهای پاک شما.

سیدعلی خامنه‌ای

۱بهمن ۱۳۹۵

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

قرارداشتن مسئله فرهنگ در راس توجهات رهبری

قرارداشتن مسئله فرهنگ در راس توجهات رهبری

مقام معظم رهبری ( 92.12.15)

همه‌ی ارکان نظام از جمله این مجلس، باید نگاه مبتکرانه و اساسی به مسائل داشته باشند...

یک مسئله هم مسئله‌ی فرهنگ است؛

که آقایان هم حالا معلوم شد که نگرانی دارید،

بنده هم نگرانم.

مسئله‌ی فرهنگ، مسئله‌ی مهمی است. اساس این ایستادگی، این حرکت و در نهایت ان‌شاءالله پیروزی، بر حفظ فرهنگ اسلامی و انقلابی است و تقویت جناح فرهنگی مؤمن، تقویت این نهالهایی که روییده است در عرصه‌ی فرهنگ؛ بحمدالله جوانهای مؤمنِ خوبی داریم در عرصه‌ی فرهنگ و هنر؛ فعالیت کردند، کار کردند؛ حالا بعضی جوانند، بعضی دوره‌ی جوانی را هم گذرانده‌اند؛ ما عامل فرهنگی کم نداریم. ما حتماً در مسئله‌ی فرهنگ‌[باید توجه کنیم‌]، دولت محترم هم باید توجه کند، دیگران هم توجه کنند. بنده هم در این نگرانی با شما سهیم هستم و امیدوارم که مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند که چه میکنند. با مسائل فرهنگی شوخی نمیشود کرد، بی‌ملاحظگی نمیشود کرد؛ اگر چنانچه یک رخنه‌ی فرهنگی به‌وجود آمد، مثل رخنه‌های اقتصادی نیست که بشود [آن را] جمع کرد

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

وبه بخشندگی ات سوگند...

وبه بخشندگی ات سوگند...

اَللّهمَّ اِنّی اَسئَلُكَ بِاسمِكَ یا غَفُورُ...

روی پرده خانه کعبه این آیه حک شده است

نَبِّئْ عِبَادِی أَنِّی أَنَا الْغَفُــورُ الرَّحِـــیمُ

<< به بندگانم خبر ده که من آمرزنده و مهربانم >>

کلمه ی «غفر» از لحاظ معنی با کلمه ی «ستر» تفاوتی جزئی دارد. «ستر» به معنی «پوشاندن» است؛ اما ممکن است چیز «پوشانیده شده» در نظر و ذهن او همچنان مطرح باشد،

ولی در «غفر» چیز «پوشانیده شده» اصلاً مطرح نیست و گویی طرف چنین چیزی اصلاً برایش مطرح نبوده است.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

علل خودنمایی و بدحجابی در دختران نوجوان!

علل خودنمایی و بدحجابی در دختران نوجوان!

میل به خودنمایی و ابراز وجود یکی از مهم ترین علل بی حجابی و بدحجابی در دختران است و با تربیت و هدایت درست می توان این مشکل را از بین برد.

یکی از عوامل افزایش تضادها و تعارضات در خانواده، ایراد گرفتن از وضعیت پوشش دختران در سنین نوجوانی است.

دختران نوجوان به اقتضای سن خود میل به خودنمایی و ابراز وجود دارند که در بیشتر موارد چون تجربه کافی ندارند برای ارضای این میل به سراغ بی حجابی و بدحجابی و نمایش اندام خود می روند.

والدین اگر در مواجهه با این اقدامات دختران نوجوان، بجای خرده گیری و سرزنش راه درست ابراز وجود را به آنها نشان دهند؛ نه تنها آنها به سراغ بدحجابی و بدپوششی نمی روند بلکه سعی می کنند پوشش خود را به نحو شایسته در مقابل نامحرم حفظ کنند چون می دانند یک مروارید ارزشمند هستند که باید با گوهر حجاب این مروارید را از یغما و دستبرد افراد بیمار دل در امان نگه دارند.

شرکت در المپیادهای علمی، حضور در گروه های هنری و سرود دانش آموزی، شرکت در کلاس های قصه گویی و قصه
خوانی، شرکت در مسابقات فکری و ورزشی و یادگیری هنرهای دستی، از مهم ترین راه های ابراز وجود و خودنمایی در دختران نوجوان است.

دختران نوجوان با انجام این فعالیت ها بدون اینکه از گوهر حجاب و احساس بندگی در محضر خداوند متعال فاصله بگیرند می توانند به حس خودنمایی و ابراز وجود خود در سن نوجوانی پاسخ مثبت دهند.

باید زمینه های صحیح بروز خودنمایی در دختران نوجوان از سوی والدین و اطرافیان آنها فراهم شود تا از توجه افراطی دختران در این سن به ظاهرشان کاسته شود.

والدین باید داشتن شخصیت و ویژگی های شخصیتی مثبت را به دختران خود تلقین کنند؛ زیرا این امر سبب می شود اگر فرزندشان مرتکب خطا یا اشتباهی شوند از درون احساس گناه کرده و با فکر کردن به این احساس متوجه خطا و اشتباه خود خواهند شد.

والدین به خصوص مادران باید با تربیت صحیح و دین محور دختران خود به آنها اعتماد کنند؛ زیرا اگر تربیت دختران صحیح، درونی و دین محور باشد دختران و به طور کلی فرزندان خود کنترلگر می شوند و مراقب اعمال و رفتار خود هستند.

مادری که همیشه با زبان سرزنش و توبیخ با دخترش حرف می زند قطعا نمی تواند دوست خوبی برای دخترش
باشد.

دخترانی که چنین مادرانی دارند در پنهان کاری و مخفی کاری استاد می شوند و خصوصیت بارز این مادران این است که همیشه از میان حرفهای دخترشان به دنبال چیزی برای مچ گیری و ملامت او هستند.

حجت الاسلام محمد عباسی نیا
 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

توصیه رهبری به خواندن کتاب(نگاهی به تاریخ جهان)

توصیه رهبری به خواندن کتاب(نگاهی به تاریخ جهان)

مقام معظم رهبری(دامت ظله العالی)    - بیانات  92.06.26 -

جنگهای دنیا در این برهه‌ی اخیر، در این دو سه قرن اخیر، غالباً تحت تأثیر نفوذ نظام سلطه بوده؛ یا خودشان با کسی جنگ داشتند یا دو گروه را به جنگ هم انداختند برای اینکه سود ببرند. فقر هم کار آنها است، بسیاری از این کشورهای فقیری که مردم آن در فقر زندگی میکنند و از منابع طبیعی خودشان نمیتوانند بهره‌برداری کنند، گناه فقر آنها به گردن اینها است. اینها خیلی از کشورها را بر اثر سلطه‌ی سیاسی، از موجودی دانش خودشان هم تهی کردند.

((این کتاب جواهر لعل نهرو - نگاهی به تاریخ جهان - را بخوانید)) 

در بخشی که دخالت و نفوذ انگلیسها در هند را بیان میکند، تصویر میکند، تشریح میکند - او آدمی است هم امین، هم مطّلع - میگوید صنعتی که در هند بود، علمی که در هند بود، از اروپا و انگلیس و غرب کمتر نبود و بیشتر بود. انگلیسها وقتی وارد هند شدند، یکی از برنامه‌هایشان این بود که جلو گسترش صنعت بومی را بگیرند. خب، بعد کار هند به آنجا میرسد که ده‌ها میلیون آن وقتها، صدها میلیون در دوره‌های بعد، فقیر و گدا و خیابانْ‌خواب و گرسنه‌ی به معنای واقعی داشته باشد؛ آفریقا همین‌جور است؛ بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین همین‌جورند. پس نظام سلطه علاوه بر اینکه جنگ‌افروز است، فقرآفرین است. این ثروتهای عظیمی که شما میبینید در قلّه‌های ثروت - این ثروتمندان درجه یک دنیا - جمع شده، همان «ما رَأیتُ نِعمَةً مَوفورَة، اِلّا وَ فی جانِبِها حَقٌّ مُضَیع» است. وقتی نفت یک کشور را غارت میکنند، محصول کشاورزی یک کشور را غارت میکنند، چای یک کشور را غارت میکنند، تجارت یک کشور را در دست خودشان میگیرند که مردم خود آن کشور از آن محروم بمانند، تولید را، صنعت را و بقیه‌ی شئون پیشرفت ملّی را از یک ملّت سلب میکنند، خب ملّت فقیر میشود. پس، هم جنگ کار آنها است، هم فقر کار آنها است، هم فساد کار آنها است. گسترش فساد در دنیا و برافروختن آتش میل جنسی - که یک امر طبیعی است و قابل برافروخته شدن و شعله‌ور شدن در همه‌ی انسانها - کار آنها است؛ که هر کدام از اینها داستان جداگانه و مفصّلی است.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

امید بخشی نسل جوان جامعه

امید بخشی نسل جوان جامعه

مقام معظم رهبری ( دامت ظله العالی )    95.08.12

عزیزان من! جوان کشور ما امیدبخش است؛ محیط جوانی در کشور ما امیدبخش است؛ نه اینکه بنده خبر نداشته باشم که حالا یک مشت جوانهایی هستند که راه‌های غلطی میروند، کارهای بدی میکنند؛ چرا، آنها را هم بنده اطّلاع دارم امّا سرجمع وقتی‌که نگاه میکنم به محیط جوانیِ کشور، از خدای متعال سپاسگزاری میکنم. با این همه عوامل انحراف، با این همه انگیزه، با این جبهه‌ی وسیع دشمنی و تمرکز روی جوانها، ما یک مجموعه‌ی بزرگ جوان داریم که مؤمنند، متدیّنند، انقلابی‌اند، اهل توسّلند، اهل شور و عشق به معنویّتند؛ این چیز کمی نیست؛ این چیز خیلی مهمّی است؛ خیلی چیز بزرگی است. عدّه‌ای اهل قرآنند، عدّه‌ای اهل اعتکافند، عدّه‌ای اهل پیاده‌رویِ اربعینند، عدّه‌ای اهل ایستادگی در میدانهای انقلاب و در مظاهر انقلابند. این خیلی با عظمت است، خیلی با ارزش است؛ دشمن با همه‌ی اینها مخالف است.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

کریسمسی که برای همه عید نیست

کریسمسی که برای همه عید نیست

سال نو میلادی آغاز شد در حالیکه بسیاری از کشورهای مسیحی و اروپایی حال و روزشان اصلاً شبیه روزهای عید نیست

مردمی که در آستانه سال جدید به علت استبداد و زیاده خواهی دولتمردانشان در شرایط سخت آمنیتی به سر می برند.مردمی که کمترین گناهشان سکوت در برابر اعمال دولتمردانشان است

وشاید این ناخوشی ایام عید آنها ، طعم تلخ همان آتشی که دولتهای ظالمشان سالهاست به دامن مردم مظلوم یمن و سوریه و فلسطین و عراق و افغانستان زده اند.

شاید این سایه ترسی است که بیش از چهارسال غوط روزانه مردم سوریه و عراق است

سالی که گذشت برای بسیاری از مردم جهان آبستن حوادث تلخ و یادآور خاطره جنگ و کشتار و بی خانمانی است

سالی که تروریستها به اسم اسلام تا توانستند ظلم و جنایت کردند و حامیانشان به نام مبارزه با همان تروریستها !!! به کشورهای اسلامی تاختند

چه بسیار خانه ها که در آستانه این سال نو در آتش سوخت و چه بسیار کودکان که به نام مبارزه با تروریسم یتیم شدند و یا در خون خود غلطیدند

بگذار سیاستمداران کشورهای انگلیس و آمریکا و فرانسه و آلمان و ... در صفحات شخصی شان پیام تبریک بگذارند و بگذارصدای شادی این شبها مانع رسیدن صدای مظلومان عالم به گوش شود ولی مطمئن باشند سیاهی این ظلم و آه مظلومان دامن خود و مردمشان را خواهد گرفت .

روزی را شاهد خواهیم بود که ترور و جنگ و وحشت دامن کشورهای اروپایی را گرفته و ظلم به ظالم برگشته است

برخلاف دنیایی که برای مردم خاورمیانه درست کردید کریسمس تان شاد و آرام و امن

 

 

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

ارزش و اعتبار نماز اول وقت

ارزش و اعتبار نماز اول وقت

مقام معظم رهبری ( دامت ظله العالی):

- نماز، معبر اصلی برای سلوك انسان در راهی است كه ادیان الهی در برابر آدمی نهاده‌اند تا بتوانند از آن به هدف و غایت اصلی حیات؛ یعنی رستگاری و خوشبختی دنیا و آخرت دست یابد...

- به این اصل معتقد بوده و هستم که اگر کار به نماز می خورد باید کار را تعطیل کرد و نماز خواند .استدلالم هم این است که وقتی ندا می آید : حی علی الصلاه
این خیلی تجاهر و وقاحت می خواهد که خداوند شما را به نماز بخواند
و شما چشم در چشم دیگران بدوزید و توجهی نکنید ، این لوث کردن ارزش نماز است
که هم به کار لطمه می زند و هم عوارض وضعی دارد .

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

روشی ساده برای کشتن یک جامعه!

روشی ساده برای کشتن یک جامعه!


برای کشتن یک جامعه روشی ساده به کار گیرید بر فرهنگ آنان تمرکز کنید، ابتدا کتاب را از آنها بگیرید و بعدسرشان را درون تلویزیون فرو کنید.    کارل پوپر 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghaderoon

لطفا صبر کنید...

پنهان کردن تصاویر