ویــژه هــا

آرشیو مطالب : مذهبی

جلب محبت به شیوه معصومین (علیهما السلام)

جلب محبت به شیوه معصومین (علیهما السلام)

چندکلام ازامیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام) در خصوص ابزار و لزومات جلب محبت دیگران

امام علی(ع) می فرمایند :
1- هر كس به مردم خوش گمان باشد، محبّت آنان را بدست مى ‏آورد.

                                                  تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص253 ، ح5331

2- صله رحم، محبّت آور است و دشمنى را از بين مى ‏برد.

                                                                                 همان ص406 ، ح9309

3-برشماباد به بخشندگی و حسن خلق که هماناروزی را زیاد و محبت راایجاد می کند

                                                                                همان  ص378 ، ح8528

4-راستگو با راستگويى خود، سه چيز را به دست مى ‏آورد: اعتماد، محبت و شكوه (در دل‏ها).

                                                                               همانص219 ، ح4358

5- خیرخواهى محبت ‏آور است

                                                                        همان ج1، ص161، ح 613)

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

حضرت فاطمه(سلام الله علیها) ، درنگاه رسول الله

حضرت فاطمه(سلام الله علیها) ، درنگاه رسول الله

شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، صدیقه کبری بر همه شیعیان و محبان آن حضرت تسلیت باد

رواياتي در عظمت شخصیت حضرت صدیقه طاهره از زبان پیامبر گرامی اسلام:

1- بخاري در صحيح از مسور‌بن‌مخرمه روايت مي‌كند كه پيامبر فرمودند :

«فاطمه پاره تن من است ؛ هركس او را بيازارد مرا آزرده و هركس مرا بيازارد خدا را آزرده است.» (بخاري ، ج 2، ص 30 ، باب مناقب فاطمه(س)

2- شيخ طوسي در امالي خود از سعد‌بن ابي‌وقاص روايت مي‌كند كه از رسول خدا شنيدم :

«فاطمه عزيزترين بندگان نزد من است ؛ هر كس به او بدي كند ، به من بدي كرده است و هر كس به او خوبي كند ، به من خوبي كرده است.» (امالي‌طوسي، ص 24)

3- فاطمه بهترين دختران من است . (احقاق‌الحق ، ج10، ص183)

4- فاطمه برگزيده الهي است . (تاريخ بغداد ، ج 1، ص259)

5- فاطمه شاخه‌اي از درخت نبوت است . (امالي طوسي ، ص 19)

6- فاطمه زبان ميزان است . (كشف‌الغمه ، ج1، ص 506)

7- اگر نيكي چون شخصي مي‌شد ، همانا آن شخص فاطمه بود. (احقاق‌الحق ، ج 1، ص 183)

8- فاطمه محبوب‌ترين اهل بيت نزد من است. حاكم اين روايت را با سند صحيح در المستدرك به نقل از اسامه‌بن‌زيد از زيدبن‌حارثه گزارش كرده است . زيد مي‌گويد : «من و علي‌بن‌ابي‌طالب و جعفر‌بن‌ابي‌طالب با يكديگر مشغول گفت ‌وگو بوديم . جعفر مي‌گفت : من محبوب‌ترين شما نزد پيامبر(ص) هستم .

علي نيز همين را مي‌گفت . گفتند : به سوي رسول خدا (ص) مي‌رويم و همين را از او مي‌پرسيم .  از اينجاي روايت را اسامه‌بن‌زيد نقل مي‌كند ، اسامه گفت : ايشان اذن ورود به رسول‌خدا (ص) را خواستند در حالي‌كه من نزد ايشان بودم. پس رسول خدا به من گفت : برو ببين چه كساني هستند؟ من نيز بيرون آمدم و گفتم : علي ، جعفر و زيد‌بن‌حارثه اذن ورود مي‌خواهند . رسول خدا فرمود : به ايشان اذن بده . ايشان نيز وارد شدند و از رسول خدا (ص) پرسيدند : اي رسول خدا! محبوب‌ترين مردم نزد شما كيست ؟ فرمود : فاطمه . ايشان گفتند : ما در باره مردان از شما مي‌پرسيم . رسول خدا فرمودند : علي‌بن‌ابي‌طالب(ع)(المستدرك ، ج 3 ، ص155)

9- فاطمه بهترين ياريگر براي انجام فرامين الهي است. (مناقب آل‌ابي‌طالب ، جلد 3 ، ص 355)

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

حضرت زینب (س) ، بانوی صبر وکرامت و ارجمندی

حضرت زینب (س) ، بانوی صبر وکرامت و ارجمندی

میلاد باسعادت حضرت زینب (سلام الله علیها ) و روز پرستار گرامی باد

مختصری در خصوص میلاد حضرت زینب(س)  والقاب و خصوصیات ایشان:

- سيدتنا زينب كبرى (س) در پنجم ماه جمادى الاولى سال پنجم هجرى به دنيا آمده ،

حضرت زينب ، نخستين دخترى است كه از فاطمه (س) به دنيا آمده ، و او پس از امام حسن و امام حسين (ع) بزرگترين فرزندان فاطمه (س) بوده ، و نيز گفته اند:

دليل بر آن است كه راويان حديث و بيان كنندگان اخبار در ايام اضطهار - يعنى روزگار غلبه و چيرگى ظلم و ستم ستمگران بر مؤ منين - هر گاه مى خواستند از اميرالمؤ منين على (ع) روايتى نقل كنند مى گفتند:

اين روايت از ابى زينب است ، و اينكه اميرالمؤ منين (ع) را به اين كنيه مى ناميدند، براى آن است كه زينب كبرى (س) پس از امام حسن و امام حسين - عليهماالسلام - بزرگترين فرزندان آن حضرت بوده ، و اميرالمؤ منين (ع) نزد دشمنانش به اين كنيه معروف نبوده است .

تربيت و پرورش ‍ آن دره يتيمه و مرواريد گرانبها و بى مانند در كنار پيغمبر اكرم (ص) بوده ، و در خانه رسالت راه رفته ، و غذاي خود را از وجود مطهر زهراي مرضيه(س) تناول نموده ، و از دست پسر عموى پيغمبر، اميرالمؤ منين (ع) غذا و خوراك خورده و نمو نموده ، نمو قدسى و پاكيزه ، و با سعادت و نيكبختى ، و پرورش يافته پرورش روحانى و الهى ، و به جامه هاى عظمت و بزرگى به چادر پاكدامنى و حشمت و بزرگوارى پوشيده شده ، و پنج تن اصحاب كساء به تربيت و پرورش و تعليم و آموختن و تهذيب و پاكيزه گردانيدن او قيام نموده و ايستادگى داشتند، و همين بس است كه مربى و مؤ دب و معلم او ايشان باشند

لقب هاى حضرت زينب (س)

الف ) زينب كبرى : اين لقب براى مشخص شدن و تمييز دادن او از ساير خواهرانش (كه از ديگر زنان اميرمؤ منان به دنيا آمده بودند) بود.

ب )الصديقة الصغرى : چون (( صديقة )) لقب مبارك مادرش ، زهراى مرضيه (س) است ، و از سويى شباهت هاى بى شمارى ميان مادر و دختر وجود داشت ، لذا حضرت زينب را (( صديقه صغرى )) ملقب كردند.

ج ) عقيله / عقيله بنى هاشم / عقيله الطالبين :

(( عقيله )) به معناى بانويى است كه در قومش از كرامت و ارجمندى ويژه اى بر خوردار باشد و در خانه اش عزت و محبت فوق العاده اى داشته باشد.

د) ديگر لقب ها:

از ديگر لقب هاى حضرت زينب ، موثقه عارفه ، عالمه غيرمعلمه ، عابده آل على ، فاضله و كامله است

 

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

نعمت و فرصتی به نام عمر و زندگی

نعمت و فرصتی به نام عمر و زندگی

حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم):

که در قیامت هیچ بنده ای قدم از قدم بر نمی دارد تا به این پرسش پاسخ دهد: اول آنکه عمرش را در چه کار فانی نموده است، دوم جوانیش را چگونه و در چه راه تمام کرده است.

                                                                                تاریخ یعقوبی، ص59

امام على عليه السلام : 
هيچ يك از شما به استقبال روزى از عمر خويش نمى رود، مگر اين كه روزى از عمرش را پشت سر مى گذارد.  

                                                                ميزان الحكمه ج8 ص124                    

_

حضرت امام صادق (علیه السّلام) :

ایام زندگی سه روز است: اول روزی که گذشته است و برگشت ندارد، دوم روز موجود است که مردم در آن قرار دارند و در اختیار آنهاست ، باید آن را مغتنم شمارند و از آن استفاده نمایند، سوم فردایی است که نیامده و تنها آرزوی آن را در دست دارند.

                                                                          تحف العقول ، ص 324

_

حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم):

آن کس که در باقیمانده ی عمرش دارای حسن رفتار باشد و به پاکی و نیکی قدم بر دارد خداوند او را به گناهان گذشته اش مؤاخذه نمی کند و کسی که در باقیمانده ی عمر نادرست و بدکار باشد به تمام اعمال دوران عمرش مؤاخذه خواهد شد.

                                                                سفینه ، (( عمر)) ص 258


                                             

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

مشکل ما در دین‌داری، سبک زندگی است!

 مشکل ما در دین‌داری، سبک زندگی است!

ما برای دین‌داری کردن بیش از اینکه نیاز به آگاهی، عقیده، ایمان و عواطف معنوی، نیاز به سبک زندگی داریم. 

 سبک زندگی یعنی چگونه زندگی کردن، ما اگر تأکید بیشتر بر اصلاح شیوۀ رفتار نداشته باشیم و اولویت را به موضوعات دیگری نظیر عقیده و عواطف دینی بدهیم، اشتباه کرده‌ایم.

 سبک زندگی ما، شخصیت و عادات ما را می‌سازد، سبک زندگی، رفتار ما را شکل می‌دهد، اینجاست که اجرای دستورات خدا سخت می‌شود یا آسان.

اگر به دلیل سبک زندگی نادرست، اجرای دستوارت خدا سخت شد، در مقابل اعتقادات و معرفت‌ها مقاومت می‌کنیم و ممکن است اصلاً عواطف معنوی‌مان را هم از دست بدهیم.

اگر در هفت تا چهارده‌سالگی، آموزش‌وپرورش سبک زندگی را درست کند، پخش فیلم‌های مستهجن هم  مگر چقدر میتواند اثر منفی‌ داشته باشد؟

 شما فکر می‌کنید آدم بخواهد متدین شود، چقدر باید کلاس آموزشی دیده باشد؟ چند ساعت؟ چند تا کتاب باید خوانده باشد؟

 رسول خدا در زمان خودشان این‌قدر حرف نزدند! بلکه با حکومت، سبک زندگی‌ها را تغییر دادند. ما حکومت را به دست گرفتیم ولی مهم‌ترین ثمرۀ حکومت که تغییر سبک زندگی آدم‌هاست را رها کردیم.

 بیشتر دین، دستور زندگی است و می‌گوید بیا تا من رفتارت را تنظیم کنم. رفتارت را که تنظیم کردم درست می‌شوی. حالا شما می‌خواهی فرزندت دین‌دار شود، چه‌کاری باید انجام دهی؟ مقابلش قرآن یا مفاتیح بخوانی؟! این‌طوری بچه دین‌دار می‌شود؟

 حضرت زینب (س) در کاخ یزید آیه‌ای را خواند یعنی ای یزد تو مصداقش هستی. «ثُمَّ كانَ عاقِبَةَ الَّذينَ أَساؤُا السُّواى‏ أَنْ كَذَّبُوا بِآياتِ اللَّهِ وَ كانُوا بِها يَسْتَهْزِؤُنَ؛ سپس سرانجام كسانى كه اعمال بد مرتكب شدند به جايى رسيد كه آيات خدا را تكذيب كردند و آن را به مسخره گرفتند»(روم،10)  بعضی‌ها این‌قدر رفتارهایش بد است در اثر رفتار بد،  آیات الهی را تکذیب می‌کنند. رفتار بد  و بد زندگی کردن، این بلا را سر آدم می‌آورد.

 در سبک زندگی، بچه‌ات را چابک، سخت‌کوش، خوب از خواب بیدار شو بار بیاور بچه‌ات با یک‌ذره اعتقادات نماز می‌خواند.

 جوان‌های که نماز نمی‌خوانند، تقریباً همه خدا را دوست دارند و به خدا معتقد هستند، خیلی هم آدم‌های نازی هستند. مشکلشان چیست؟ تنبلی.

  اگر دانش آموز در مدرسه هر کاری انجام داد، تشویق یا تنبیه فوری  شد، او را نابود کردی، نماز که تشویق و تنبیه فوری ندارد دیگر جرثقیل هم نمی‌تواند بلندش کند.

 یکی از ارکان اصلی سبک زندگی، با حساب‌وکتاب زندگی کردن است. کسی که اهل محاسبه در زندگی دنیایش، نیست، در زندگی معنوی‌اش هم اهل محاسبه نخواهد بود. «امام باقر(ع): مَنْ كَسِلَ عَنْ أَمْرِ دُنْيَاهُ فَهُوَ عَنْ أَمْرِ آخِرَتِهِ أَكْسَل‏»(کافی، ج5، ص85) کسی که حال ندارد زندگی دنیایش را درست کند، این آدم بیشتر حال ندارد آخرتش را درست کند خیلی ساده.

استاد پناهیان

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

shahrekhoban

پندی از آیت الله شاه آبادی

پندی از آیت الله شاه آبادی

دنیا دوباره تکرار نمی‌شود

 بدان که تو هستی و نمی‌میری. بدن است که می میرد، تو هستی و زنده. حساب کار خودت را بکن که برای زندگی آخرت چه تهیه دیده‌ای. ببین برای این دو روزه، که می‌دانی ثباتی در آن نیست، چه کوشش‌ها و تقلّاها می‌کنی. برای آن‌جا که به حکم فطرت، هستی و زندگی ابدی است، چه کوشش کرده و چه تهیه دیده‌ای؟ در آن جا زندگی انفرادی است، احتیاجات را خودت منفرداً باید رفع کنی؛ باب استقراض و استمداد مسدود است. این جا آمده‌ای که برای آن‌جا تهیه ببینی. معصوم می‌فرماید: «ما کانت الدنیا مرّتین»... دنیا دوباره تکرار نمی‌شود.باید به اراده کارت درست شود، به صِرف اراده زندگی آخرت اداره شود. آن جا، نتیجه‌ی تحصیلات عقلی و نفسی و حسّی است؛ یعنی، باید عقلت منوّر باشد به معارف حقّه و عقاید صحیح و نفست که قلب است، باید منوّر باشد به اخلاق حسنه و حسّت منور به اعمال صحیح و صالح. 
                                                     آیت اله شاه آبادی استاد اخلاق حضرت امام (ره )
 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

ويژگي هاي ممتاز حضرت معصومه سلام الله عليها

ويژگي هاي ممتاز حضرت معصومه سلام الله عليها

حضرت معصومه (س) ویژگی های منحصر به فردی دارد که هیچ یک از امام زادگان ندارند ؛ حرم آن حضرت وقبر نورانیش برکات بزرگی دارد که در کمتر نقطه ای از زمین می توان یافت ؛ بی مبالغه است که گفته شود یکی از مقدس ترین اماکن روی زمین ومعادل دیگر اماکن مقدس دنیاست ؛ 

در ميان امام زادگان ايران و شهرقم وفرزندان حضرت امام موسي (عليه السلام) که نورافشاني مي کنند، ماه تاباني که همه آنها را تحت الشعاع انوار درخشان خود قرار داده ، تربت پاک شفيعه محشر، کريمه اهل بيت پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ دخت گرامي موسي بن جعفر، حضرت معصومه ـ سلام الله عليها ـ مي باشد.

حضرت فاطمه معصومه ـ سلام الله عليها ـ از جهت شخصيت فردي و کمالات روحي در بين فرزندان موسي بن جعفر ـ سلام الله عليها ـ بعد از برادرش، علي بن موسي الرضا ـ عليه السّلام ـ در والاترين رتبه جاي دارد. اين در حالي است که شيخ مفيد و ديگران فرزندان دختر امام کاظم ـ عليه السّلام ـ حداقل هجده تن بوده اند و فاطمه در بين اين همه بانوي مکرمه سرآمد بوده است.[1]

حاج شيخ عباس قمي درباره دختران موسي بن جعفر مي نويسد: "برحسب آنچه به ما رسيده، افضل آنها سيده جليله معظمه، فاطمه بنت امام موسي ـ عليه السّلام ـ معروف به حضرت معصومه 
است".[2]


 حال به طور اختصار به بررسي بعضي از خصوصياتي که آن حضرت را از ديگر امام زادگان جدا مي کند مي پردازيم.

1-شرافت خانوادگي: تأثير شخصيت پدر و مادر در روح و جسم فرزندان را نمي توان انکار کرد. مطالعه سيره ائمه گواهي مي دهد که طهارت و پاکي مادر شرط اساسي براي گزينش مادران امامان بوده است و سعادتي که نصيب فاطمه معصومه ـ سلام الله عليها ـ شده اين بود که مادرش، مادر امام رضا ـ عليه السّلام ـ نيز بود. لذا از هر آلودگي در هر اندازه اش به دور ماند[5].

٢-شفاعت گسترده: بالاترين جايگاه شفاعت از آن رسول گرامي اسلام است،[6] اما دو تن از بانوان خاندان رسول مکرم شفاعت گسترده اي دارند که بسيار وسيع و جهان شمول است و مي تواند همه اهالي محشر را فرا گيرد: 1 . خاتون محشر، صديقه اطهر، حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ 2 . شفيعه روز جزا حضرت فاطمه معصومه ـ سلام الله عليها ـ که امام جعفر صادق ـ عليه السّلام ـ در اين رابطه مي فرمايد: "تدخل بشفاعتها شيعتنا الجنه باجمعهم" با شفاعت او همه شيعيان ما وارد بهشت مي شوند.[7]

٣-ويژگي هاي ديگر: مثل عصمت، محدثه بودن، ورود زيارتنامه مخصوص، و ... باعث شده که حضرت معصومه ـ سلام الله عليها ـ از ديگر امام زادگان و برادران وخواهران پيشي گيرد.[8] امام رضا ـ عليه السّلام ـ در فقره اي از زيارتنامه آن حضرت مي فرمايد: "فان للک عند الله شانا من الشان"[9] يعني تو در محضر الهي شأن و منزلت وصف ناپذيري داري، که بر خاک نشينان اين عالم قابل تصور نيست و تنها خدا و پيامبر و اوصياء طاهرينش بر آن واقفند.

٤-ویژگی وامتیاز منحصر به فرد دیگر اینکه زیارزت آن حضرت است که ثواب آن پاداش وجایزه بزرگی دارد : 

امام صادق (ع) قبل از تولد امام کاظم (ع)ضمن تبیین جایگاه قم وقداست آن به جهت دفن فاطمه معصومه درآن ؛ پاداش زیارت این با نو را ورود به بهشت معرفی کرد

-موقعیتی وبرتری جایگاه شهر مقدس قم وقداست وبرکات آن از وجود حضرت معصومه (س)  است ؛ 

٦-ویژگی مهم دیگر حضرت معصومه این است که کراماتي که از آن حضرت وقبر شریفش به همه مسلمانان وعلاقه مندان اهل بيت واهل علم ومراجع عظام رسيده که بی مانند است که همه اهل دل آشنا هستند وهمه مردم این نورانیت را با جان ودل احساس کرده اند ؛

منابع:
[1] . صدوق، عيون الاخبار، موسسه الاعلمي للمطبوعات، بيروت، ج 1، ص 14؛ شيخ مفيد، الارشاد، دارالمفيد، ج 2، ص 244.
[2] . شيخ عباس قمي، منتهي الامال، انتشارات هجرت، ج 2، ص 273.
[5] . طبرسي، اعلام الوري، دارالکتب الاسلاميه، تهران، ص 302.
[6] . سوره بقره، آيه 256.
[7] . سفينة البحار، شيخ عباس قمي، کتابخانه سنائي، تهران، ج 2، ص 376.
[8] . طبق حديثي از امام رضا ـ عليه السّلام ـ لقب حضرت به حضرت فاطمه دادند و اين دلالت بر عصمت و پاکي آن حضرت دارد. طبق نقل علامه اميني در الغدير، حضرت معصومه ـ سلام الله عليها ـ ناقل حديث از اجداد خود بوده است از اين روي به وي محدثه مي گويند. (علامه اميني، الغدير، ج 1، ص 196
[9] . علامه مجلسي، بحارالانوار، مؤسسة الوفاء، بيروت، ج 102، ص 266.
 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

ghods

حضرت معصومه(س) ، بزرگ بانویی از تبار امامت

حضرت معصومه(س) ، بزرگ بانویی از تبار امامت

سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه (سلام الهه علیها ) بر همه شیعیان تسلیت باد

مقام معظم رهبری (دامت ظله العالی)

ـ ما باید از حضرت معصومه علیها السلام، بیشتر استفاده کنیم؛ به هر صورت ایشان امامزاده بلافصل است. دختر امام، خواهر امام، عمه امام، خیلی عظمت دارد. در همین زیارت نامه ایشان آمده است: «یٰا فٰاطِمَةُ اِشْفَعِی لی فِی الْجَّنَّةِ فَاِنََّ لَک عِنْدَاللهِ شَأْنَاً مِنَ الشّأن؛ ای فاطمه معصومه! تو برای ورود من به بهشت شفاعت کن، چون نزد خدا دارای شأن و مقام بزرگی هستی.» بنابراین باید خیلی مغتنم بشمارید. همه مسلمانان و پیروان اهل بیت عصمت به خصوص مردم قم، و بالاخص طلاب و علما باید زیارت او را مغتنم بدانند و از آن حضرت استمداد بنمایند. امیدوارم خداوند به همه ما توفیق عنایت فرماید تا بتوانیم از این نعمت بزرگ، بیشتر بهره مند گردیم. 

از ولادت تا هجرت حضرت معصومه:
آن حضرت اوّل ذي القعده سال 173ه.ق در مدينه منوّره به دنيا آمد و در سنّ28 سالگي در روز دهم[2]يا دوازدهم [3] ربيع الثاني سال 201 ه.ق در شهر قم از دنيا رفت.
در سال 201 ه.ق ، يك سال پس از سفر تبعيد گونه حضرت رضا (ع) به شهر " مرو" حضرت فاطمه معصومه (س) همراه عدّه اي از برادران خود براي ديدار برادر و تجديد عهد با امام زمان خويش راهي ديار غربت شد. در طول راه به شهر ساوه رسيدند، ولي در آنجا عده اي از مخالفين اهل بيت با مأموران حكومتي همراهي نموده و با همراهان حضرت به نبرد و جنگ پرداختند كه عدّه اي از همراهان حضرت در اين حادثه غم انگيز به شهادت رسيدند.[4]
حضرت در حالي كه از غم و حزن بسيار مريضه بود با احساس نا امني در شهر ساوه فرمود: مرا به شهر قم ببريد ، زيرا از پدرم شنيدم كه فرمود:" شهر قم مركز شيعيان ما مي باشد" ؛ [5]سپس حضرت به طرف قم حركت نمود.
بزرگان قم وقتي از اين خبر مسرّت بخش مطّلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند و در حالي كه " موسي بن الخزرج " بزرگ خاندان " اشعري" زمام شتر آن مكرّمه را به دوش مي كشيد ؛ ايشان در ميان شور و احساسات مردم قم وارد آن شهر مقدّس شد و در منزل شخصي " موسي بن خزرج " اجلال نزول فرمود. 
آن بزرگوار هفده روز در شهر ولايت و امامت به سر برد و در اين مدّت مشغول عبادت و راز و نياز با پروردگار متعال بود و واپسين روزهاي عمر پر بركت خويش را با خضوع و خشوع در برابر ذات پاك الهي به پايان رساند.

یکی از بزرگ ترین فضیلت های حضرت معصومه علیهاالسلام ، انتساب ایشان به خانه وحی و امامت است. در زیارت نامه آن حضرت آمده است که او دختر رسول اللّه صلی الله علیه و آله ، دختر ولی اللّه ، خواهر ولی اللّه و عمّه ولی اللّه است. 
این امر خود سرچشمه دیگر فضیلت ها و کمالات معنوی آن بزرگوار به شمار می آید. همچنین زندگی در کنار امامان معصوم و بهره بردن از تعالیم آن رهبران سعادت، عامل اساسی تکامل روح و والایی علمی و عملی آن حضرت بوده است.

شهر قم که تربت پاکش گوهر گرانقدری را در دل خود جای داده و درخشندگی آن چشم همگان را مجذوب پاکی و قداست خویش نموده در طی قرون متمادی، حبل المتین اندیشمندان دینی، عالمان و وارثان ائمه اطهار(ع) به شمار می آید.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

وصیت امام حسن عسگری(علیه السلام) به شیعیان

وصیت امام حسن عسگری(علیه السلام) به شیعیان

ضمن عرض تبریک وشادباش میلاد با سعادت امام حسن عسگری (علیه اسلام ) به ساحت مقدس امام زمان و تمام مسلمانان عالم حدیثی از ایشان را که به نوعی وصیتنامه ایشان محسوب می شود با هم مرور می کنیم

توجه داشته باشیم که امام حسن در متن حدیث فرموده اند که هرکس به این موارد عمل کند علاوه بر آنکه شیعه حساب می شود و مرا خوشحال می سازد شامل دعا و سلام امام هم می شود

امید آنکه به همه عامل به دستورات الهی باشیم    انشا...

متن حدیث :

شما را به تقواى الهى و پارسایى در دینتان و تلاش براى خدا  و  راستگویى  و امانتدارى درباره کسى که شما را امین دانسته ـ نیکوکار باشد یا بدکار ـ و طول سجود و حُسنِ همسایگى سفارش مى کنم. محمّد(صلى الله علیه وآله وسلم)براى همین آمده است. در میان جماعت هاى آنان نماز بخوانید و بر سر جنازه آنها حاضر شوید و مریضانشان را عیادت کنید. و حقوقشان را ادا نمایید، زیرا هر یک از شما چون در دینش پارسا و در سخنش راستگو و امانتدار و خوش اخلاق با مردم باشد، گفته مى شود: این یک شیعه است، و این کارهاست که مرا خوشحال مى سازد. تقواى الهى داشته باشید، مایه زینت باشید نه زشتى، تمام دوستى خود را به سوى ما بکشانید و همه زشتى را از ما بگردانید، زیرا هر خوبى که درباره ما گفته شود ما اهل آنیم و هر بدى درباره ما گفته شود ما از آن به دوریم. در کتاب خدا براى ما حقّى و قرابتى از پیامبر خداست و خداوند ما را پاک شمرده، احدى جز ما مدّعى این مقام نیست، مگر آن که دروغ مى گوید. زیاد به یاد خدا باشید و زیاد یاد مرگ کنید و زیاد قرآن را تلاوت نمایید و زیاد بر پیغمبر(صلى الله علیه وآله وسلم) صلوات بفرستید. زیرا صلوات بر پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) ده حسنه دارد. آنچه را به شما گفتم حفظ ( و عمل) کنید و شما را به خدا مى سپارم، و سلام بر شما.

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

شیوه امام رضا در خواندن نمازهای واجب و مستحبی

شیوه امام رضا در خواندن نمازهای واجب و مستحبی

شیوۀ نماز خواندن اماممطالب زیر تحت عنوان آداب و نحوه نمازگزاری در مکتب امام رضا برگرفته از کتاب برمدار آفتاب از انتشارات آستان قدس رضوی می باشد

کتابی که خواندن آن به همه دوستان توصیه می شود:

.

امام رضا (علیه السلام) نماز را راه نزدیک ‌شدن هر انسانِ با تقوایی به خدا می­‌شمرد و می فرمود:

«الصّلاةُ قُربانُ کلّ تَقی.» (نماز وسیلۀ  نزدیک‌ شدن به رحمت خدا برای هر شخص پرهیزکاری است‌.)

می ‌گفتند: نماز و مداومت یاد خدا در شب و روز باعث می شود که انسان، مولا و مدبّر و خالق خود را فراموش نکند و در برابر خدا سرکشی نکند.
 
آداب نمازگزاری
ایشان همچنین برای نماز آدابی قائل بودند و می فرمودند : «اگر برای نماز ایستادی، تلاش کن با حالت خواب‌ آلودگی و وارفتگی و تنبلی نباشی. با آرامش و  وقار نمازت را بخوان. در نماز، سر به ‌زیر و افتاده باش و برای خدا تواضع کن و ....

شیوۀ نماز خواندن امام
-امام رضا (علیه السلام) نماز صبح را اول وقت می خواند و بعد به سجده می رفت و سرش را بر نمی ‌داشت تا آفتاب می‌ زد. آن وقت بلند می ‌شد و به بر طرف ‌کردن نیازهای مردم می ‌نشست یا سوار بر مرکبی می‌ شد و بیرون می رفت.

-در نماز واجب و مستحب و در شب، سوره‌ های گوناگون را می خواند. رجاء بن‌ ابی‌ ضحاک که در سفر امام از مدینه تا مرو همراهش بود، نمازهای امام را این ‌طور وصف می کند: اول ظهر، شش رکعت نماز مستحبی می خواند که پس از سورۀ حمد، سوره‌ های کافرون و توحید را می خواند و در دو رکعتی که پس از نماز جعفر طیار قرائت می کرد، سوره‌ های ملک و انسان را تلاوت می کرد. همچنین در رکعت وتر، سوره‌ های فلق و ناس را می خواند. در نمازهای واجبش، پس از سورۀ حمد، سورۀ قدر را تلاوت می فرمود و همچنین در ظهر جمعه، سورۀ جمعه و سورۀ منافقون را و در نماز عشا در شب جمعه سورۀ اعلی را و در نماز صبحِ روز دوشنبه و پنجشنبه، در رکعت دوم پس از حمد، سورۀ غاشیه را.

-در تمام نمازهای خود «بسم الله الرحمن الرحیم» را بلند می گفت.

-در نمازهای واجب، همیشه در رکعت اول، سورۀ حمد و قدر و در رکعت دوم سورۀ حمد و توحید را قرائت می کرد.

-پس از نماز صبح، در نمازخانۀ خود می ‌نشست‌ و مشغول گفتنِ «سبحان الله» (تسبیح) و «لا اله الا الله» (تهلیل) و «الله اکبر» (تکبیر) می ‌شد و صلوات می ‌فرستاد، تا زمانی که آفتاب می ‌زد. سپس سرش را به سجده می‌ گذاشت و تا مدتی از طلوع نمی ‌گذشت، سرش را از سجده بر نمی ‌داشت.

-در قنوت نمازها این دعا رامی خواند: «رَبِ‌ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ‌ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أَنْتَ الْأَعَزُّ الْأَکْرَم.»

-نافلۀ مغرب و نماز شب و شفع و وتر و نافلۀ صبح را درمسافرت ترک نمی کرد؛ ولی نافله‌ های روز را نمی خواند.

-به اذان ‌گفتن قبل از نماز سفارش می کرد
 سجده
-امام زیباترین رکن نماز را سجده می دانست

- سجده‌ های طولانی می کرد. خودش تعریف می کرد: «روزی باد شدیدی شروع به وزیدن کرد و من در سجده بودم. هر کس دنبال جایی بود که خودش را از باد حفظ کند؛ ولی من همین طور در سجده بودم تا باد تمام شد.»
 
تعقیبات نماز
در سفر پس از هر نمازی که شکسته خوانده بود، سی بار «سبحان اللَّه و الحمد للَّه‌ و لا اله الّا اللَّه و اللَّه اکبر» می گفت و می فرمود: «این ذکر، جای آن دو رکعتِ نخوانده را پر می کند و مثل این است که نماز، کامل خوانده شده باشد.»

قبل از اینکه شروع به خواندن دعا کند، به محمد و آل او صلوات می ‌فرستاد و در نماز و خارج نماز، صلوات را زیاد تکرار می کرد. ...

.

مطالب تکمیلی در این مورد به همراه روایات و ذکر منابع و سندها را می توانید در کتاب برمدار آفتاب مشاهده کنید

 

برای پسندیدن یا ثبت نظر وارد شوید.

behesht

لطفا صبر کنید...

پنهان کردن تصاویر